W odpowiedzi na Pana pismo z dnia --- (data wpływu: ---) dot. zapoznania się z aktami w sprawie zadłużenia alimentacyjnego wyjaśniam, że kwestie te reguluje przepis art. 73 § 1, § 1a kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.).
W myśl cytowanego artykułu, organ administracji publicznej ma obowiązek umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy, sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Stosownie do art. 73 § 1a wyżej wymienione czynności są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu. Zatem akta sprawy będą Panu udostępnione do wglądu w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Ośrodka Pomocy Społecznej w ----, w godz. 8.00-15.00, (z wyłączeniem dokumentów dotyczących wierzyciela alimentacyjnego). Może Pan to uprawnienie realizować osobiście lub przez swojego pełnomocnika.
Przeglądanie akt jest dopuszczalne tylko w obecności wyznaczonego pracownika, niedopuszczalne jest wynoszenie akt sprawy z siedziby organu administracyjnego w celu ich przeglądania. Oznacza to że organ administracji publicznej jest także odpowiedzialny za akta sprawy, w odpowiedni sposób zabezpiecza je, stąd też nie można wysyłać akt do różnych miejscowości. Takie działanie sprzyja bowiem niszczeniu czy zaginięciu części lub całości akt sprawy. Organ ma umożliwić stronie zapoznanie się z aktami, a nie wysłać akta tam gdzie strona sobie życzy.
Nadmieniam, że zgodnie z art. 10 kpa organ administracji publicznej obowiązany jest zapewnić stronom czynny udział w postępowaniu administracyjnym. Ze zgromadzonych w tej sprawie akt wynika, że jest Pan na bieżąco informowany o stanie zadłużenia z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obowiązkiem alimentacyjnym obciążony jest Pan od ---- i nie wywiązuje się Pan z zobowiązania alimentacyjnego.