Otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Klimatu z taką odpowiedzią, więc to nie jest niczym nie poparte i nie nasze widzi mi się. Tylko otrzymaliśmy odpowiedź na zadane do Ministerstwa pytanie.
Bo nie musiało być zmiany - skoro miał już wpisany kocioł gazowy to po co miał cokolwiek zmieniać w CEEB? Ministerstwo zamiast naciskać na zmianę przepisów (tak jak w węglowym) woli wysyłać maile z interpretacją którą SKO uwali i to szeregowy pracownik będzie się z tym bujał - lub w gorszym przypadku osoby które rzeczywiście ogrzewały się drewnem, a teraz ogrzewają się gazem uznają że skoro urzędnik tak powiedział to musi być prawda i odpuszczą (nie, nie są sami sobie winni).
A jak odpowiedź ministerstwa ma się do tego co podają w poradniku na swojej stronie?
"4. Co w przypadku gdy o refundację VAT wystąpią osoby, które otrzymały wcześniej dodatek węglowy (w przypadku osób, które mają więcej niż jedno źródło ciepła zgłoszone do CEEB)? Przykładowo we wrześniu 2022 r. osoba deklarowała, że głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe a od stycznia 2023 r. głównym źródłem ogrzewania będzie kocioł gazowy. Czy takim osobom będzie przysługuje refundacja?
Tak, refundacja podatku VAT będzie przysługiwała jeśli odbiorca od stycznia 2023 r. jako główne źródło ogrzewania zadeklarował kocioł gazowy i faktycznie go użytkuje, dowodem na to będą faktury VAT za dostarczone paliwo gazowe."
czyli jak dla mnie to powinien zmienić deklaracje CEEB
ale dlaczego miałby zmieniać deklarację skoro od razu miał wszystko pozgłaszane? w deklaracji CEEB miały i mają się znajdować wszystkie źródła ogrzewanie istniejące w danej nieruchomości.
Moja deklaracja jest z 2021 i są tam 2 kotły gazowe, koza, kominek i niedawno uruchomiona i dopisana w 2022 pompa ciepła. I w zależności od pory roku / temperatury na zewnątrz główne źródło ogrzewania zmienia się co jakiś czas.
Oprócz Pobrał w listopadzie na drewno teraz złożył na gaz - deklaracja CEEB złozona w listopadzie - Dodatek osłonowy / bon energetyczny / inne dodatki "paliwowe" przeczytaj również: