Kiedy udzielacie pomocy społecznej to muszą istnieć przesłanki z art. 7.
W przypadku długotrwałej lub ciężkiej choroby (bez niepełnosprawności)- czy trzeba dołączać dokumenty do akt sprawy typu zaświadczenie lekarskie?
Według mnie musi być to udokumentowane. Skoro osoba jest chora, to posiada historię choroby. Jeśli nie, to znaczy, że nie jest to przesłanka z art. 7 ust. 6.
Pracownik socjalny to nic innego jak superbohater gotowy do naprawiania życia innych
Samo oświadczenie wnioskodawcy o chorobie nie wystarczy i powinno zostać zweryfikowane. Długotrwała lub ciężka choroba to nie przeziębienie i wymaga systematycznego leczenia, a te bardzo łatwo udokumentować wypisami ze szpitala, receptami lub rachunkami za leki i leczenie czy skierowaniami na badania albo wynikami badań. O zaświadczenie lekarskie również nietrudno w takim przypadku, z uwagi na raczej częste wizyty. Jeżeli tego nie ma, to należy zastanowić się, czy ta przesłanka rzeczywiście występuje w u wnioskodawcy. A jeżeli „na siłę” szukasz dysfunkcji, to wymyśl inną albo po prostu wyślij stronę postępowania do lekarza.
Do pomocy finansowej - tak. Zgodnie z art. Art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przysługuje osobom i rodzinom spełniającym kryterium dochodowe – przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych
w art. 7 pkt 2–15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej.
Jeżeli chodzi o pomoc niepieniężną – np. w postaci paczek żywnościowych, to takie świadczenie przyznawane jest na zasadach ogólnych wynikających z ustawy, ale nie ma tam ścisłego wymogu występowania przesłanek z art. 7, tak jak to jest w przypadku zasiłków. Tu akurat wystarczy sam niski dochód.