Jezeli jest osoba bezdomna i ma własny dochód, który przekracza kryterium dochodowe, czy gmina jest zobowiązana doplacać do pełnych kosztów schroniska????
... tzn. nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. zależy dużo od sposobu finansowania placówki. zazwyczaj, np. w dużych ośrodkach miejskich bywa tak, że gmina finansuje lub dofinansowuje działalność schronisk, a nie płaci za konkretnego bezdomnego. najczęściej takie placówki nie pobierają opłat od samych bezdomnych, ale to już zależy od statutu konkretnej placówki. jednak bywają ciekawe sytuacje, że bezdomny jedzie sobie w polskę, trafia do \"płatnego\" schroniska, a następnie występuje o pokrycie kosztów pobytu, albo samo schronisko wysyła do ops właściwego z uwagi na ostatni meldunek rachunek do uregulowania, a koszt kilkakrotnie przekracza kwotę pomocy jaką mógłby uzyskać z ops, przebywając w gminie ostatniego meldunku, w schronisku, które nie pobiera opłat indywidualnie.
napisałam tak,
ale muszę dodać ,że mam na myśli sytuacje natychmiastowego umieszczenia w okresie mrozów i sytuacji natychmiastowego umieszczenia w schronisku ze względu bezdomności, ale jeśli klient ma dochód powyżej kryterium to jest w stanie wynająć sobie chociażby pokój czy małe mieszkanie, jeśli sytuację ma trudną zwraca się o pomoc do OPS.
Uważam, że jeżeli człowiek ma szansę i minimalne możliwości żyć poza bezdomnością to należy mu pomóc i niech on też podejmuje działania w kierunku polepszenia swojej sytuacji. Schronisko, noclegownia powinny być ostateczną pomocą, bo przebywanie na dłuższy czas w schronisku daje zmiany w osobowości bezdomnego, boi się wracać do społeczeństwa i wyjścia z tej bezdomności. Zresztą ci, którzy pracują z bezdomnymi wiedzą dużo na ten temat.
Gmina może dopłacić wg. swoich możliwości finansowych. Organizacje pozarządowe są dotowane i powinney być otwarte na ludzi z niskim dochodem. Gminy odmawiając pomoc mogą/ czasem bezskutecznie/ zaoferować na terenie swojej gminy ośrodki w których klient może zamieszkać bezpłatnie.
u nas mamy uchwałę rady miast i jest odpłatność 70% dla ziutków powyżej kryterium, resztę dopłaca miasto, oczywiście przy b. wysokim dochodzie odmowa bo jak wspomniano wyżej, sam sobie coś znajdzie (hotel robotniczy 700 zł)
można zastosować :Art. 2. 1. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
czyli jeśli bezdomny ma dochód / emeryturę, rentę, zasiłek okresowy, stały,z bezrobocia itp. Są to jego zasoby materialne/to jest w stanie pokryć w części lub w całości pobyt w schronisku. Może się starać o dofinansowanie do schroniska, bo przekracza jego dochód,lub zasiłek na zakup niezbędnych potrzeb, które nie zapewnia schronisko.
Dochód: to suma dochodów z różnych źródeł przychodów.
np. jeśli dostanę od kogoś 100 zł, lub 20 to też jest mój dochód w miesiącu np. maju, jak klient otrzymuje zasiłki to one są jego dochodem . jeśli jednorazowy dochód nie przekracza pięciokrotnego kryterium dochodowego nie wliczamy w pomocy społecznej tej sumy do dochodu, wliczamy stałe dochody i okresowe oraz jednorazowe przekraczające pięciokrotnie kryterium , które dzielimy... w zależności na jaki okres klient otrzymał/ np. deputat węglowy, pożyczka. U nas też jest Uchwała Rady miasta, tabela dotacji do schroniska uwzględnia pomoc bezdomnym z przekraczającym dochodem, ale z zastosowaniem Art.2.ust.1