POSIŁEK - Księgowość

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 15 ]

Napisano: 23 paź 2014, 9:42

Tak jak Ninka - postanowiłam puścić z wkładu własnego do programu ale od października
Rema


Napisano: 23 paź 2014, 10:47

ja tez rozlicze to w całkowitym koszcie dożywiania
mk1

Napisano: 24 paź 2014, 12:51

Czy koś może ma tą interpretację z Ministerstwa?
Oliwia

Napisano: 27 paź 2014, 12:14

Bardzo proszę napiszcie gdzie można znaleźć tę interpretacje?
Eda81

Napisano: 28 paź 2014, 10:41

Wydział Polityki Społecznej DUW we Wrocławiu przesyła poniżej ocenę Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dot. dożywiania (całodzienne wyżywienie).


W odpowiedzi na zapytanie dotyczące realizacji wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 ustanowionego uchwałą Nr 221 Rady Ministrów (M.P. z 2013 r. poz. 1024), uprzejmie informuję, że w obecnym stanie prawnym tj. realizacji programu w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej, zdaniem Departamentu, ośrodek pomocy społecznej w ramach ponoszonych opłat za realizację pomocy w formie posiłku, pokrywa koszty za jeden posiłek dziennie. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, iż w art. 48 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej użyte zostało pojęcie „posiłek”, a nie „wyżywienia”,czy „całodzienne wyżywienie”. Formularze sprawozdania, na nowy okres sprawozdawczy, czyli od 2015 r. zostaną odpowiednio przeredagowane. W Dziale III Pomoc w formie posiłku zlikwidowane zostaną wiersze dotyczące całodziennego wyżywienia (wiersz 2 i 9).
Jak z powyższego wynika, w ocenie Departamentu, nie ma możliwości ponoszenia opłat za całodzienne wyżywienie dzieci lub uczniów bez względu na rodzaj placówki, w której przebywają oraz innych osób, które własnym staraniem nie mogą sobie zapewnić posiłku.
Zgodnie z treścią programu ze środków przekazanych gminom z Programu, udziela się wsparcia w szczególności w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Generalnie przyjmuje się, że na całodzienne wyżywienie składa się śniadanie, obiad i kolacja. W ocenie Departamentu, jeżeli obiad w żłobku/przedszkolu/szkole złożony jest np. z dwóch lub trzech dań wydawanych w odstępie czasowym, to należy uznać go za jeden posiłek.
Dodatkowo Departament wyjaśnia, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, które wynikają z rozeznanej w drodze rodzinnego wywiadu środowiskowego potrzeby, dyrektor lub kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzję w sprawie indywidualnej i w oparciu o indywidualną sytuację. Dotyczyć to może np. przyznania świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego.
Ponadto nadmieniam, iż zgodnie z art. 67a ust.5 i 6 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U.2004 Nr 256 poz.2572 z późn. zm.) w przypadkach szczególnie uzasadnionych rodzice albo uczniowie mogą być zwolnieni z całości lub części opłat przez organ prowadzący szkołę bądź dyrektora szkoły, jeżeli jest upoważniony do udzielania zwolnień. W związku z powyższym gminy nie muszą w tym zakresie wydawać decyzji.
Z poważaniem,

ANNA BOGUCKA
Wydział Statystyki, Analiz i Budżetu
Departament Pomocy i Integracji Społecznej

MINISTERSTWO PRACY i POLITYKI SPOŁECZNEJ
tel. 22 66 11 193, fax 22 66 11 156
e-mail: [email protected]
Rema



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 15 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x