Powierzchnia lokalu po spadku

Wybrane tematy:
Deputat węglowy zaświadczenie o dochodach Emerytura w marcu Potrącenie nadpłaty świadczenia uzupełniającego proszę sprawdzcie Śmierć zarządcy co dalej?
brodafix
Podinspektor
Posty: 1944
Rejestracja: 26 lip 2016, 8:34
Zajmuję się: DM
Kontakt:

Re: Powierzchnia lokalu po spadku

Post autor: brodafix »

myślę, że można ten przypadek załatwić poprzez spisanie umowy użyczenia do pozostałej części
w ww. przypadku żadna umowa użyczenia nie jest potrzebna, wystarczy oświadczenie , że osoba zamieszkuje za zgodą pozostałych współwłaścicieli i ponosi całość wydatków ;)
brodafix
Podinspektor
Posty: 1944
Rejestracja: 26 lip 2016, 8:34
Zajmuję się: DM
Kontakt:

Re: Powierzchnia lokalu po spadku

Post autor: brodafix »

też tak myślałam...ale Pani w SKo powiedziała, że raczej tu chodzi o mieszkanie wynajmowane...a jesli wnioskodawca mieszka w całym lokalu to brać pod uwagę należy cały lokal i całe wydatki
Pani miała rację
Maxima
VIP
Posty: 3136
Rejestracja: 14 kwie 2017, 9:34
Zajmuję się: DM DE
Kontakt:

Re: Powierzchnia lokalu po spadku

Post autor: Maxima »

Liczyłabym całe mieszkanie i całe wydatki, które ponosi
monelia100
Stażysta
Posty: 107
Rejestracja: 18 kwie 2017, 16:46
Zajmuję się: SR
Kontakt:

Re: Powierzchnia lokalu po spadku

Post autor: monelia100 »

brodafix pisze: 13 mar 2025, 8:54 wnioski z ww. dyskusji są 2, a mianowicie:
1. art. 5 ust. 4b. UDM "Jeżeli wnioskodawca posiada tytuł prawny do części zajmowanego lokalu mieszkalnego, wydatki na mieszkanie ustala się w proporcji odpowiadającej wielkości tej części"
odnosi się do przypadków z wynajmowaniem części lokalu mieszkalnego [ np. jeden pokój w mieszkaniu trzypokojowym ]
2. w przypadku spadków, darowizn zastosowanie będzie miał Kodeks cywilny tj.
Art. 206 [Współposiadanie] KC "Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli".
czyli dokładnie tak jak mówi ww. opinia z LEX ;) oraz wyroki sądów
To także z lexa

Zgodnie z załączonymi do wniosku dokumentami (odpis księgi wieczystej) Pani T. jest właścicielem mieszkania w 3/4 części, a jej syn 1/4 części. Syn wnioskodawczyni mieszka w innej gminie. Pani T. sama użytkuje całość mieszkania.
Jak poprawnie w tym przypadku wyliczyć wysokość dodatku mieszkaniowego?
Odpowiedź
W celu obliczenia wysokości dodatku mieszkaniowego, za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego należy przyjąć ¾ powierzchni mieszkania oraz ¾ poniesionych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, pomimo, że wnioskodawczyni cyt. „sama użytkuje całość mieszkania”.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1335) - dalej u.d.m., dodatek mieszkaniowy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 i 4 u.d.m., przysługuje osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych.
W myśl art. 5 ust. 4b u.d.m., jeżeli wnioskodawca posiada tytuł prawny do części zajmowanego lokalu mieszkalnego, wydatki na mieszkanie ustala się w proporcji odpowiadającej wielkości tej części.
Ma ktos wyrok odnośnie liczenia dodatku z metrazu po zmianie ustawy gdzie dodano art. 5 ust 4b? :roll:
brodafix
Podinspektor
Posty: 1944
Rejestracja: 26 lip 2016, 8:34
Zajmuję się: DM
Kontakt:

Re: Powierzchnia lokalu po spadku

Post autor: brodafix »

To także z lexa
za długo żyje za dużo widziałem ... jakoś mnie to nie dziwi :)
Zgodnie z załączonymi do wniosku dokumentami (odpis księgi wieczystej) Pani T. jest właścicielem mieszkania w 3/4 części, a jej syn 1/4 części. Syn wnioskodawczyni mieszka w innej gminie.
Art. 206 KC [Współposiadanie] Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

jeżeli wnioskodawca zamieszkuje w całym lokalu za zgodą pozostałych i ponosi całość wydatków to w takim wypadku ta opinia jest rażąco niesprawiedliwa i po prostu nieprzemyślana ;)
ODPOWIEDZ