Zależy czy podzielacie pogląd strony. Generalnie brak możliwości przeprowadzenia wywiadu nie jest podstawą do odmowy.xKlaudia pisze: ↑24 lut 2025, 13:17Szpital zwrócił się z wnioskiem o wszczęcie postępowania i wydania decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Koleżanka wydała postanowienie odmowy wszczęcia postępowania. W uzasadnieniu podała, że mimo wizyt w środowisku oraz niepodjęcia przesyłki wezwania. Szpital przysłał zażalenie. Można jakoś wybrnąć z tej sytuacji? Czy po prostu przekazać do sko ?
Nie zgadzam się. Zgodnie z art. 54 ust 3 pkt. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych decyzję, o której mowa w ust. 1, wydaje się po: przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jasny zapis w ustawie. Dlaczego odwołujesz się do innej ustawy jak jest określone jasno? Ponadto mamy świeży wyrok dla naszej gminy, w którym sąd podtrzymał naszą odmowę z powodu braku wywiadu.Ten z Łopieki pisze: ↑24 lut 2025, 15:07To nie jest świadczenie z pomocy społecznej i nie można odmówić potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej z powodów innych niż niespełnianie przez wnioskodawcę przesłanek ściśle określonych w art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2024.146 z późn. zm), tzn. gdy wnioskodawca nie jest polskim obywatelem (z pewnymi wyjątkami) lub przekracza kryterium dochodowe, ew. gdy występuje dysproporcja pomiędzy dochodem, a sytuacją majątkową – ale musi być ona rażąca i odpowiednio udokumentowana. Zatem bezpodstawna będzie również odmowa potwierdzenia prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej z powodu braku możliwości przeprowadzenia wywiadu. Zgodnie z art. 7 oraz art. 77 § 1 Kpa, należy z urzędu podjąć wszelkie czynności niezbędne do zgromadzenia materiału dowodowego, ustalenia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy. Wywiad nie jest tu jedynym sposobem zbierania informacji.
Dokładnie j.w.Ten z Łopieki pisze: To nie jest świadczenie z pomocy społecznej i nie można odmówić potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej z powodów innych niż niespełnianie przez wnioskodawcę przesłanek ściśle określonych w art. 54 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2024.146 z późn. zm), tzn. gdy wnioskodawca nie jest polskim obywatelem (z pewnymi wyjątkami) lub przekracza kryterium dochodowe, ew. gdy występuje dysproporcja pomiędzy dochodem, a sytuacją majątkową – ale musi być ona rażąca i odpowiednio udokumentowana. Zatem bezpodstawna będzie również odmowa potwierdzenia prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej z powodu braku możliwości przeprowadzenia wywiadu. Zgodnie z art. 7 oraz art. 77 § 1 Kpa, należy z urzędu podjąć wszelkie czynności niezbędne do zgromadzenia materiału dowodowego, ustalenia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy. Wywiad nie jest tu jedynym sposobem zbierania informacji.