Przepis art.30 ust.9 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w świetle którego organ, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, lub rozłożyć je na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie zawiera samodzielnej podstawy do umorzenia odsetek od nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych. Odsetki są należnościami pochodnymi od świadczeń i ich byt jest związany z należnością główną, w tym sensie, że jedynie umorzenie lub rozłożenie na raty należności głównej pociąga modyfikację w zakresie odsetek.
Z wyjaśnień Departamentu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakresie stosowania ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.),- „Rozłożenie na raty kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych nie skutkuje zakończeniem naliczania ustawowych odsetek. Odsetki należy naliczać do dnia spłaty całości świadczeń nienależnie pobranych. Rozłożenie na raty skutkuje jedynie obowiązkiem zapłacenia łącznie mniejszej kwoty odsetek, gdyż po wpłacie każdej z kolejnych rat zmniejsza się kwota główna, od której w dalszym ciągu naliczane są odsetki.” - Zatem byt odsetek jest integralnie związany z należnością główną.
Skoro nienależnie pobrane świadczenia podlegają zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami, a naliczane są one od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń rodzinnych do dnia spłaty, instytucja rozłożenia na raty dotyczy również odsetek, które wchodzą w skład określonego decyzją nienależnie pobranych świadczeń.