czy jak umieszczacie w prywatnym DPS - żaden państwowy nie chce przyjąć - to robicie postępowanie zgodnie z PZP? Na ile zawieracie umowę z prywatnym DPS'em czy skierowanie na podstawie decyzji czy tylko umowy?
Jeżeli osoba lub jej rodzina zgłasza się „prywatnie” do DPS, który nie jest prowadzony przez organ gminy lub powiatu, to przepisy ustawowe dotyczące kierowania, umieszczenia i opłat nie maja tu zastosowania i będą one uregulowane w umowie (osoba - DPS).
Art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.) - do domów pomocy społecznej prowadzonych przez podmioty niepubliczne, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2–4, jeżeli nie są one prowadzone na zlecenie organu jednostki samorządu terytorialnego, nie stosuje się art. 59–64b.
Art. 65 ust. 1a. W przypadku domów pomocy społecznej, o których mowa w ust. 1, wydatki, o których mowa w art. 58 ust. 1, 3 i 4, mogą zostać uregulowane odmiennie w umowie stanowiącej podstawę pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej lub w regulaminie domu pomocy społecznej.
----------------------------------------------
Natomiast OPS może (ale nie musi) skierować daną osobę do „prywatnego” DPS i wtedy przeprowadza się standardowe postępowanie w tej sprawie oraz wydaje się decyzję o skierowaniu, a odpłatność - z zastosowaniem reguł art. 61-64b ustawy - uregulowana zostanie umową (gmina - DPS).
Art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.) - w przypadku braku miejsc w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym gmina może kierować osoby tego wymagające do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty. W takim przypadku stosuje się odpowiednio art. 59 ust. 1 i art. 61–64b, z tym że wysokość opłaty za pobyt w takim domu określa umowa zawarta przez gminę z podmiotem prowadzącym dom.