Dotyczy opiekunów niepełnosprawnych których podopieczni ukończyli bądź ukończą w 2015r 18 lub 25lat w przypadku pobierania nauki,a mieli wydane orzeczenia terminowe.Wraz z nową ustawą prawdopodobnie od połowy roku utracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach. Wejdą w życie stopnie niesamodzielności powiązane z nowymi orzeczeniami.Opiekunowie osób mających orzeczenia bezterminowe, zachowają prawa nabyte.Pobierający ZDO czy SZO również będą mogli skorzystać ze skalowania,w celu uzyskania wyższego świadczenia.
Logiczne rozwiązanie, szkoda że potrzeba kilku wyroków TK, by zaczęto nad takimi pracować.
Zobaczymy jeszcze czy logicznie rozwiązą kwestię owego stopniowania.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
Tak zgadzam się z kronos79 najlogiczniejsze rozwiązanie.
1.Nabytych praw bezterminowo nikt nie straci.
2.Część dorosłych dzieci niepełnosprawnych pożegna się ze świadczenie pielęgnacyjne, lub ulegnie one zmniejszeniu adekwatnie do stanu ich niesamodzielności I całkiem słusznie.
3.Zyska część opiekunów dorosłych szczególnie zajmująca się osobami leżącymi,poddadzą się skalowaniu i zyskają wyższe świadczenia.
4.Budżet na tym nie ucierpi,ponieważ przeleją tylko środki z jednego dzbanka do drugiego.
5.Wyrok TK zostanie wykonany ,gdyż grupa beneficjentów- niepełnosprawni dorośli będą jednakowo traktowani,a opiekunom niepełnosprawnych dzieci do 18roku lub 25 pozostaną specjalne przywileje.
Sprawiedliwie ?
A kryterium dochodowe, a zasoby majątkowe, a konieczność rezygnacji z zdo, by starać się o świadczenie - otwiera drogę do utraty praw nabytych, pomoc nie zawsze oznacza finanse - mogą to być czeki. Tak skalowanie, ale i rozdzielenie niesamodzielności wynikającej z niepełnosprawności od niesamodzielności wynikającej ze starości. Tak jak w przypadku dzieci, opiekun tylko rodzic - chyba, że ma znaczny stopień, to i w przypadku dorosłych dziecko lub małżonek, chyba, że tu też są stopnie znaczne to dopiero następne pokolenie a nie jak teraz jest, ubiega się ten członek rodziny co nie ma akurat dochodu.
Jeżeli ta informacja jest prawdziwa,to nikt cię nie będzie zmuszał do rezygnacji z ZDO jak Twój podopieczny/na jest w miarę samodzielny.W przypadku gdy jest osobą leżącą złożysz podanie o komisję i z całą pewnością Twoje zaangażowanie w opiekę zostanie adekwatnie do jej stanu wynagrodzone .O kryteriach dochodowych i zasobach finansowych nic nie wiadomo.
Tak Martusia tak, nastanie kraina szczęśliwości. Jestem opiekunką dziecka i nie widzę potrzeby, żeby wasze środowisko dorosłych opiekunów miało zaglądać do jak to piszesz dzbanka opiekunów dzieci i coś tam wypijać. Wskazuje Wam na zrobienie porządków w swoich szeregach to i dzban Wam się napełni i szczęście zagości.
Podziękuj TK to on nakazał traktowanie opiekunów osób niepełnosprawnych należących do jednej kategorii wiekowej jednakowo.A WO domagają się wykonania wyroku zgodnie z prawem.Co do dzbanków to każdy wie w którą stronę ich zawartość została przelana.