Witam wszystkich,
po przejrzeniu wątków tego forum z ponad roku mam kilka pytań odnośnie takiej sprawy:
OPS chce umieścić/umieścił pacjenta w DPS. Pacjent od ponad 20 lat jest alkoholikiem. Ok. 10 lat temu został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za znęcanie się nad rodziną (1,5 roku w zawieszeniu na 4). Potem był rozwód z orzeczeniem jego winy (bez orzekania alimentów). Ok. 6 lat temu sąd wydał nakaz jego eksmisji z lokalu zajmowanego przez byłą żonę i dwoje dzieci (alkoholizm, nie płacił żadnych kosztów utrzymania, znęcał się psychicznie, itp.), który po blisko roku pacjent zaakceptował i się wyprowadził (od tego czasu nie utrzymywał żadnych kontaktów z dziećmi).
Teraz OPS wezwał córkę do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, którego celem jest ustalenie dopłaty do utrzymania w DPS jej ojca.
W piśmie jest pouczenie fragmentem ustawy (zresztą starej bo mówi o 250% kryterium dochodowego), informacja, że córka ma wgląd do akt sprawy oraz straszak, że w przypadku odmowy współpracy, skierują sprawę do sądu celem ustalenia obowiązku alimentacyjnego.
Córka zgłosiła się do OPS celem wyjaśnienia sprawy, niestety tam okazało się, że pracownik nie udostępnił jej akt ojca powołując się na ochronę danych osobowych. Nie chciał też udzielić żadnych informacji o stanie zdrowia, itp.
Po tym wstępie parę pytań:
1. Czy rzeczywiście OPS ma prawo odmówić wglądu do tych akt?
2. Córka ze względu na stosunki z ojcem (znęcanie się nad rodziną) nie chce opłacać pobytu ojca w DPS (tym bardziej, że jej dochody nie są wysokie, o kilkaset zł przekraczają 3x kryterium dochodowe).
W zasadzie sprawa w sądzie byłaby jej na rękę, bo mogłaby się zasłonić rażącą niesprawiedliwością lub roszczeniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i zamknąć ten temat. Jednak czytając wątki na tym forum, widzę, że niektóre OPS narzucają obowiązek płacenia bez rozprawy sądowej (nazywając to decyzją administracyjną). Jak to w końcu jest?
3. Jest jeszcze syn, który mieszka samotnie. OPS na razie go nie namierzył, ale to zapewne kwestia czasu. Jak powinien postąpić? Zgłosić się do OPS razem z siostrą i razem próbować doprowadzić do sprawy sądowej, czy czekać na rozwój wypadków?
Biorę pod uwagę, że na tym forum najwięcej jest pracowników OPS i z Waszego punktu widzenia nie chcecie udzielać informacji jak uniknąć opłat, ale weźcie pod uwagę, że w opisanym przypadku, zmuszanie dzieci do płacenia za ojca, który zrujnował im życie jest nieludzkie. Dzieci w przypadku matki nie uchylają się w żaden sposób od obowiązków alimentacyjnych: córka prowadzi z nią wspólne gospodarstwo domowe, syn opłaca ich czynsz, światło i inne potrzeby.