a no własnie ja stoje po stronie Elmera i nie ogarniam, że jak jest wniosek na NOWE dziecko, to zmieniacie decyzję, jak decyzja była wydawana na podstawie zupełnie innego wniosku. Nowy wniosek = nowa decyzja.
Również się zgadzam z Elmerem i Gość.
Z kolei jeżeli chodzi o tą koordynację to ja bym poczekała aż wypowie się ROPS.
Przyjęła ten kolejny wniosek na pierwsze dziecko i przeanalizowała sytuację, jeżeli dochód nie przekroczy to decyzja przyznająca.
A z tą decyzją na drugie lepiej poczekać co zdecyduje ROPS. Bo nawet jeżeli zachodziła koordynacja a tam nie pobierał to i tak wy byście wypłacali. I to Rops wam w decyzji lub postanowieniu napisze co zrobić z waszą decyzją (tak mi się wydaje)
Fakt zgłoszenia wystąpienia zmiany sytuacji życiowej rodziny, która może mieć wpływ na prawo do przyznanego świadczenia lub wysokość przyznanego świadczenia (np. zmiana składu rodziny, zamiana sytuacji dochodowej itd.), zawsze należy rejestrować w systemie jako "wniosek o zmianę świadczenia w związku ze zmianą sytuacji życiowej", gdyż decyzję zmieniającą prawo do świadczenia lub wysokość przyznanego świadczenia zgodnie z opisem systemu dla obszaru Świadczeń Rodzinnych należy wydawać na podstawie wniosku o zmianę świadczenia.
Jeżeli osoba nie złożyła wniosku formalnego, tylko dostarczyła oświadczenie/zaświadczenie o zmianie sytuacji rodzinnej, to wówczas w danych takiego wniosku należy w polu "Typ wniosku" wybrać wartość:
a) "zgłoszenie zmiany sytuacji - podstawa do zmiany decyzji", jeżeli zmiana ma wpływ na prawo do świadczenia/wysokość przyznanego świadczenia i konieczne jest wydanie decyzji zmieniającej decyzję pierwotną.
b) "zgłoszenie zmiany sytuacji - bez zmiany decyzji", jeżeli zmiana nie ma wpływu na prawo do świadczenia/wysokość przyznanego świadczenia i nie ma konieczności zmiany decyzji pierwotnej. Wówczas taki wniosek należy załatwić bez kwalifikacji (zamknąć bez nadania biegu)
Jednocześnie informujemy, że z modyfikacji danych wniosku od strony Administracji (Pakiet narzędziowy>Modyfikacja danych wniosku) korzystać należy tylko w przypadku potrzeby wprowadzenia we wniosku korekty, która nie wynika ze zmiany sytuacji życiowej rodziny po wydaniu decyzji, tylko np. z błędnie wprowadzonych danych, gdyż wniosek, na podstawie, którego została wydana decyzja musi zawierać informacje o sytuacji życiowej rodziny aktualnej na dzień podjęcia decyzji.
Taki sposób działania wynika z Wymagań Homologacyjnych MRPiPS, które mówią wyraźnie:
Decyzja powinna być przygotowana poprzez wskazanie wniosku o przyznanie/ zawieszenie/ przywrócenie/ zmianę świadczenia.
Ponadto, załącznikiem do wymagań homologacyjnych są słowniki centralne i tam w słowniku "KOD Rodzaju Wniosku" jest
515 - wniosek o zmianę świadczenia w związku ze zmianą sytuacji życiowej
Tomek
SYGNITY
Postanowienie o wznowieniu postępowania administracyjnego
Na podstawie art. 145 § 1 pkt 5, art. 147 oraz art. 149 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23) w związku z art. 4, art. 20 ust. 1, art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195)
A skoro ma to byc decyzja przyznajaca, to czy w uzasadnieniu nawiazujecie do pierwszej decyzji?
Jesli chodzi o program: czy ten drugi wniosek wprowadzacie jako wniosek o swiadczenie wychowawcze, czy jako zmiane swiadczenia wychowawczego?