Czy robiąc pracownikowi Rp-7 od 2005 do 2015 roku wpisuję w rubryce 2015 trzynastkę za 2015 rok wypłaconą w lutym 2016? (roku 2016 nie ujmuję w tym Rp-7).
gopssik - dla osób ur. przed 1949 nie musi przygotowywać płatnik wniosku o emeryturę ale RP-7 (lub inny dokument) tak. cytujac.
"zgodnie z treścią art. 125 ustawy emerytalnej pracodawca jest zobowiązany do:
-współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawania pracownikowi lub ZUS zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa oraz wysokości świadczenia,
-przygotowania wniosku o emeryturę, ale tylko w stosunku do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i przedłożenia go za zgodą pracownika w ZUS na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę,
- przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go w ZUS na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych,
- poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go ZUS.
Ponadto płatnik składek, na podstawie art. 125a ustawy emerytalnej, zobowiązany jest do wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności uwzględnianych w podstawie emerytury lub renty.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa albo inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość tego wynagrodzenia, dochodu, przychodu czy uposażenia. Tak stanowi § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412). Pracodawca nie ma już obowiązku wypełniania druku ZUS Rp-7 - "Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu", ponieważ nie jest on już wymagany.Natomiast jest zobowiązany do wystawienia dowolnego zaświadczenia, na podstawie którego będzie można ustalić wysokość wynagrodzenia za poszczególne lata kalendarzowe.W praktyce druk ZUS Rp-7 nadal funkcjonuje i jest wykorzystywany przez płatników składek oraz przyjmowany przez organ rentowy.
Denerwować się, to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. E. Hemingway