Witam, mam takie pytanie otóż po odwołaniu Pani zostało przyznane ŚP na męża, Pani ma hektary opłacała składki do KRUS. W chwili obecnej ma już ponad 20 lat składkowych opłaconych w KRUS. Proszę o podpowiedź czy w takiej sytuacji my jako wypłacający ŚP, teraz mamy odprowadzać składki emerytalno-rentowe do ZUS, czy już nie musimy ich odprowadzać, bo Pani ma już w KRUS ponad 20 lat składkowych?
Odpowiedź z LEX:
"Gdy strona uprawniona do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego uzyskała już 25- letni okres ubezpieczenia w KRUS, organ nie ma obowiązku zgłoszenia jej do ubezpieczenia emerytalno - rentowego w ZUS i opłacania za nią składek, gdyż minął już okres obowiązkowego opłacania składek emerytalno-rentowych za osobę pobierającą to świadczenie.
Natomiast, gdy osoba uprawniona do ww. świadczeń nie uzyskała 25-letniego okresu ubezpieczenia ani w ZUS ani w KRUS w zaistniałej sytuacji organ powinien opłacić składkę emerytalno-rentową wstecz, tj. od daty przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) - dalej u.s.u.s., w tym art. 6 ust. 2a za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio:
1) świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2) zasiłku dla opiekuna przysługującego na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę.
2b. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów lub jest ubezpieczona na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2017 r. poz. 2336 oraz z 2018 r. poz. 650 i 858).
Z kolei, w myśl znowelizowanej ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2019 r. poz. 299 ze zm.) osobę, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik lub domownik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym w związku z nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) albo zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2017 r. poz. 2092 ze zm.) obejmuje się ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS na jej wniosek przez okres pobierania tego świadczenia albo zasiłku - do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Jak z powyższego wynika, w rozpatrywanej sprawie w przypadku, gdy strona uprawniona do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego uzyskała już 25-letni okres ubezpieczenia w KRUS wójt, burmistrz, prezydent miasta nie ma obowiązku zgłoszenia jej do ubezpieczenia emerytalno - rentowego w ZUS, gdyż minął już okres obowiązkowego opłacania składek emerytalno-rentowych za osobę pobierającą to świadczenie.
Czyli tak jak zawsze jeden wielki bałagan...
Ja mam pismo z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w warszawie ( nie z ministerstwa jak wcześniej pisałam), gdzie nakazują płacić.I tego się trzymam