służebność mieszakniowa - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 15 paź 2024, 8:45

hey, wiem , ze był już poruszany temat służebnośći kilka razy, a jak wygląda to u Was?
Przyznajecie na ten tytuł, mimo, że w akcie notarialnym jest zapis, ze nie ponosi wydatków na mieszkanie? a w rzeczywistości tak? czy przynoszą dodatkowo umowę użyczenia, czy w jaki sposób się to u Was odbywa?
ope123
Stażysta
Posty: 174
Od: 30 mar 2021, 20:28
Zajmuję się: DM.DE


Napisano: 15 paź 2024, 10:00

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych - dalej u.d.m., dodatek mieszkaniowy przysługuje innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie może znaleźć niezwykle obszerna teza wyroku WSA w Bydgoszczy z 12.03.2019 r., II SA/Bd 1138/18: "Mając na uwadze przytoczone uregulowania Sąd nie podziela argumentacji organu, że zapis aktu notarialnego o ustanowieniu nieodpłatnie na rzecz skarżącego - dożywotniej osobistej służebności lokalu mieszkalnego ogrzanego i oświetlonego wyklucza stwierdzenie, że na skarżącym nie ciąży obowiązek ponoszenia jakichkolwiek wydatków związanych z utrzymaniem lokalu. To, że nie ma obowiązku uiszczania właścicielowi opłaty za samo korzystanie z lokalu (czynszu za lokal, tj. wynagrodzenia dla właściciela) nie wyklucza - jak wyżej wskazano - obowiązku ponoszenia opłat związanych z korzystaniem z rzeczy, tj. z lokalu. Opłaty te obejmują nie tylko koszty ogrzania czy oświetlenia lokalu, ale także koszty związane z zużyciem wody doprowadzonej do lokalu, gazu, odprowadzenia ścieków, uiszczania ewentualnych podatków czy kosztów ubezpieczenia. A zatem przy odpowiednim stosowaniu przepisów o użytkowaniu należy stwierdzić, że uprawniony ze służebności obowiązany jest zachować substancję pomieszczeń objętych wykonywaniem służebności oraz dotychczasowe ich przeznaczenie (art. 267 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c.) z tym, że wolno mu zakładać w pomieszczeniach nowe urządzenia w takich granicach jak najemca (art. 268 k.c.). Ma obowiązek dokonywania napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy, a o potrzebie innych nakładów obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót (art. 260 § 1 k.c.)."
Jak wskazuje treść art. 302 § 2 k.c. do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.
Tym samym, w mojej opinii, służebność mieszkania, do której stosuje się uzupełniająco przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne powoduje, iż możemy mówić o innym tytule prawnym do lokalu mieszkalnego. Ponieważ Pani A ponosi równocześnie wydatki związane z lokalem mieszkalnym, należy stwierdzić, iż przysługuje jej prawo do dodatku mieszkaniowego....
znalazłam w komentarzach z lex
:-)
VIP
Posty: 3561
Od: 20 mar 2017, 12:49
Zajmuję się: DM, DE



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x