Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres urlopu rodzicielskiego lub okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego;
2)dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej - w przypadku osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4;
3)osoba ubiegająca się o świadczenie rodzicielskie lub osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki; 4)w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
5)osobom, o których mowa w ust. 1, przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
uważam, że może gdyż świadczenie pielęgnacyjne pobiera na inne dziecko.
Art.27 ust. 5. W przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:
1) świadczenia rodzicielskiego lub
2) świadczenia pielęgnacyjnego, lub
3) specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub
4) dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, lub
5) zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów - przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną - także w przypadku gdy świadczenia te przysługują w związku z opieką nad różnymi osobami.
Pytanie
Osoba pobiera na dziecko świadczenie pielęgnacyjne w brzmieniu na dzień 31.12.2023 r., natomiast druga osoba pobiera na dziecko świadczenie pielęgnacyjne w brzmieniu od 01.01.2024 r. Osoby te ubiegają się o świadczenie rodzicielskie na nowo narodzone dziecko. Czy świadczenie rodzicielskie przysługuje w każdym przypadku, biorąc pod uwagę obowiązujący nadal art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych?
ODPOWIEDŹ
W mojej opinii, przepisy ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r. uniemożliwiają osobie pobierającej świadczenia pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko na "starych zasadach" uzyskanie prawa do świadczenia rodzicielskiego. W tym przypadku zachodzi zbieg uprawnień do ww. świadczeń.
Natomiast posiadanie uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko na zasadach obowiązujących od 01.01.20204 r. nie wyłącza prawa do pobierania świadczenia rodzicielskiego na nowo narodzone dziecko, na które nie jest pobierane świadczenie pielęgnacyjne.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 17c ust. 1 u.ś.r., w brzmieniu ustalonym do dnia 31 grudnia 2024 r., świadczenie pielęgnacyjne...
Art.27 ust. 5 u.ś.r. w brzmieniu do 31 grudnia 2023 roku stanowi, iż w przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:....
Przepis ten został uchylony na mocy art. 43 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym - dalej u.ś.w., i od 1 stycznia 2024 roku nie obowiązuje.
Jednakże zgodnie z art. 63 ust. 1 u.ś.w., w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 w brzmieniu dotychczasowym, do których prawo powstało do dnia 31 grudnia 2023 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
Jak wskazuje treść cytowanych unormowań w sytuacji, gdy spełnione są przesłanki do ustalenia prawa do świadczeń wymienionych w art. 27 ust. 5 u.ś.r., ubiegając się o przyznanie więcej niż jednego z nich, strona obowiązana jest dokonać wyboru, jakiego żąda świadczenia, także wówczas, gdy świadczenia te przysługują jej w związku z opieką nad różnymi osobami. Co oznacza, brak podstaw do przyznania wnioskodawcy na dany okres świadczenia rodzicielskiego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo zasiłku dla opiekuna, jeśli wypłacono jej już za ten czas któreś z tych świadczeń. Skoro w sprawie znajdują zastosowanie przepisy u.ś.r. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 roku, to uchylony z dniem 1 stycznia 2024 r. art. 27 ust. 5 u.ś.r. powinien być stosowany również do świadczenia pielęgnacyjnego, do którego prawo powstało przed 1 stycznia 2024 roku.
Natomiast przepisy u.ś.r., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2024 r. umożliwiają osobie pobierającej świadczenia pielęgnacyjne na zasadach obowiązujących od tej daty na niepełnosprawne dziecko uzyskanie prawa do świadczenia rodzicielskiego na nowo narodzone dziecko, na które nie jest pobierane świadczenie pielęgnacyjne. Bowiem w treści art. 17c ust. 9 u.ś.r. zawierającego zamknięty katalog przesłanek wykluczających prawo do świadczenia rodzicielskiego nie wskazano, że świadczenie rodzicielskie nie przysługuje na nowo narodzone dziecko osobie uprawnionej do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko. Ponadto uchylony został przepis art. 27 ust. 5 u.ś.r. nakazujący wybór świadczenia w przypadku zbiegu uprawnienia do świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że w niniejszej sytuacji, świadczenie rodzicielskie może przysługiwać osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne na "nowych zasadach" na niepełnosprawne dziecko, w sytuacji gdy wniosek dotyczy świadczenia rodzicielskiego na nowo narodzone dziecko, na które nie jest pobierane świadczenie pielęgnacyjne.
a gdyby była sytuacja, że kobieta w 2023r. miała już przyznane świadczenie rodzicielskie na dziecko i na to samo dziecko złożyła wniosek na nowych zasadach w styczniu 2024r. to co przyznalibyście ŚP bez uchylenia ŚRD
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2025, 16:34 przez MonikaFrog, łącznie zmieniany 1 raz.