To są wytyczne do "Zatrudnienie w systemie pomocy społecznej według stanu na dzień 01.02.2024 r."Ten z Łopieki pisze: ↑12 lut 2024, 12:57Nie wykazujemy asystentów ani pracowników ŚR. Informacja z UW cyt.: "Należy wykazać osoby wykonujące zadania na mocy ustawy o pomocy społecznej oraz pracowników obsługi zapewniających należyte funkcjonowanie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej np. dział finansowo-księgowy. Kierowników, dyrektorów należy oczywiście wykazać. Nie należy tu jednak ujmować pracowników merytorycznych wykonujących wyłącznie zadania z ustaw innych, niż ustawa o pomocy społecznej np. działu świadczeń rodzinnych, funduszy alimentacyjnego, osób zajmujących się zadaniami tylko na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, o pieczy zastępczej. Uwzględnione stanowiska powinny być zgodne ze Sprawozdaniem MRiPS-06 i MRiPS-05".
Metodologia wypełniania sprawozdania powinna być zgodna z objaśnieniami do Sprawozdania MRiPS-06 za 2023 r. „Wybrane jednostki organizacyjne pomocy społecznej i inne jednostki pomocy społecznej oraz zatrudnienie w systemie pomocy społecznej”.
Dane zbiorcze dla województwa wykonują, na podstawie danych uzyskanych z odpowiednich jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, służby wojewody zobowiązane do sporządzania
sprawozdania MRiPS-06.
Należy wykazać wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w systemie pomocy społecznej według stanu na dzień 1 lutego 2024 r.
Wykazywane jest zatrudnienie w służbach wojewody realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej oraz w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez gminę, powiat, samorząd województwa lub inny podmiot uprawniony, któremu organ jednostki samorządu terytorialnego zlecił realizację zadania lub zadań z zakresu pomocy społecznej, udzielając dotacji na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zleconego zadania, w myśl art. 25 ustawy o pomocy społecznej bądź zawarł porozumienie w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych.
W kolumnach „Liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę wg. stanu na 1.02.2024 ” należy wykazać liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w ww. jednostkach.
W kolumnach „Z tego, z kolumny 1 w przeliczeniu na etaty” – należy wykazać sumę etatów z umów o pracę wszystkich osób z kolumny „Liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę wg. stanu na 1.02.2024 ” (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku).
Wartości wykazane w wierszu 1 "OGÓŁEM" kolumny: "Liczba osób zatrudnionych...." odzwierciedlają rzeczywistą liczbę osób zatrudnionych w systemie pomocy społecznej - daną osobę należy w tym wierszu wykazać tylko raz.
Należy wykazać wszystkich pracowników, którzy w dniu 1 lutego 2024 r. byli zatrudnieni w systemie pomocy społecznej na podstawie umowy o pracę (bez względu na wymiar czasu pracy), w tym również osoby zatrudnione „na zastępstwo”, jeżeli umowa „na zastępstwo” jest umową o pracę. Nie należy natomiast uwzględniać osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które w dniu 1 lutego 2024 r. przebywały na urlopie: bezpłatnym, macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, który trwał łącznie dłużej niż pełny rok. Osoby, które w dniu 1 lutego 2024 r. przebywały na zwolnieniu chorobowym także należy ująć w sprawozdaniu.
Należy wykazać pracowników merytorycznych wykonujących zadania z ustawy o pomocy społecznej i nie ujmować tych, którzy wykonują zadania wyłącznie z innych ustaw.
W przypadku połączonych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z placówkami z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zatrudnienie należy wykazać jedynie dla jednostek
organizacyjnych pomocy społecznej.