Sprzedała mieszkanie i kupiła dom - co z dochodem? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 09 sty 2018, 13:08

Kobieta złożyła wniosek o pomoc w skierowaniu córki do Ośrodka Wsparcia dla Dzieci Niepełnosprawnych.
Problemem jest w ustaleniu jej dochodów do wydania słusznej decyzji o ew. odpłatności. Kobieta sprzedała mieszkanie zaciągnięte na kredyt w sierpniu 2017 r. za 400 tys., z czego 140 tys. zostało przekazane na wygaszenie zaległego kredytu mieszk. a kwota 260 tyś wpłynęła na konto osobiste tej Pani. W grudniu 2017 r. zakupiła dom z działką na wsi za 340 tys., gdzie różnicę 90 tyś. zapłaciła z oszczędności wniesionych przez partnera. Obecnie dochody na osobę z wynagrodzeń i zasiłków na os. niepełnosprawną nie przekracza procentowego 300% kryt. .... to też nie miałaby odpłatności za Ośrodek, oczywiście gdyby nie problem z nieszczęsnym mieszkaniem.
Nie chce teraz rozważać nad słusznością przyznania pomocy, ale interesuje mnie głównie czy w takich przypadkach liczyć kwotę ze sprzedaży nieruchomości i całą kwotę dzielić na 12 miesięcy przez co wyjdzie dużą odpłatność za Ośrodek, a w dalszym ciągu kobieta może starać się o umorzenie odpłatności, bądź nie wliczać kwoty ze sprzedaży do dochodu skoro środki uzyskanie włożyła na wygaszenie zobowiązań kredytowych jak i na dalsze cele mieszkaniowe - zakup parterowego domu( w nim ma zniesione bariery architektoniczne itp. z myślą o dziecku z głębokim upośledzeniem na wózku). Ustawa nakazuje, że jest to dochodem ale z drugiej strony występują orzeczenia Sądów w podobnych sprawach, mówiących aby tego nie wliczać. Może ktoś rozpatrywał podobny przykład?
wlodar
Praktykant
Posty: 10
Od: 09 sty 2018, 11:56
Zajmuję się: PS

Napisano: 10 sty 2018, 8:36

Według przepisów musisz policzyć to jako dochód i tak zrób. Nie możesz przecież udawać, że o tym nie wiesz. Przecież wszystkich musisz traktować tak samo. Dochodzą tu także oszczędności i to ogromne bo 90tysięcy- a w pomocy to także ma znaczenie. Oczywiście, że możesz kazać się Pani odwołać jeśli uważasz to za słuszne.
mikannn
Referent
Posty: 223
Od: 17 mar 2017, 15:01
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x