Witam, mam wątpliwość - petentka złożyła podanie o pomoc finansową, na wywiadzie udzieliła mi informacji, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy (ok. pół roku) sprzedała maszyny rolnicze po zmarłym mężu, za co osiągnęła dochód ok. 8 tysięcy. Czy ja powinnam brać to pod uwagę przy wyliczaniu dochodu w rodzinie? Rozdzielić go na 6 miesięcy czy 12 jeśli tak?
Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej, jeżeli w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, klientka uzyskała dochód jednorazowy (tu: ze sprzedaży maszyn), przekraczający pięciokrotnie kwotę kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, to kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach, na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony. Jeśli maszyny zostały sprzedane np. w styczniu br., to licząc od tego stycznia, aż do miesiąca grudnia br. należy brać pod uwagę kwotę: 8000 zł/12 = 666,67 zł miesięcznie.
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze mam jeden dylemat, czy jeśli ta klientka sprzedała w sumie 3 maszyny (8 tys), z tym, że np jedną w styczniu, drugą w lutym, a kolejną w kwietniu - czy nadal uznaję to za dochód jednorazowy? czy każdą maszynę rozpatruję pod kątem pięciokrotności kryterium dochodowego na osobę w rodzinie?
W takim przypadku dochód z każdej z tych maszyn należy oddzielnie rozpatrywać pod kątem pięciokrotności kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Liczy się data uzyskania dochodu (fizycznego otrzymania zapłaty).