przecież samo sko w pouczeniu pisało osobom, że jak osoba ma ustalone prawo do emerytury its do nie ma prawa do śp! Co ty pleciesz nawet jak gdyby w lipcu dostała decyzję o przyznaniu emerytury to wiedziała że nie ma prawa do śp bo wniosek o emeryturę złożyła w marcukronos79 pisze: ↑17 cze 2024, 12:18Zasady logiki mówią że obowiązek dowodowy ciąży na twierdzącym.
Ale w porządku.
art. 63 ust. 12 ustawy o świadczeniu wspierającym dotyczy pobierania świadczeń na starych zasadach. Analogicznie do nowych zasad, mamy tu do czynienia z wypłatą świadczenia do końca miesiąca następującego po zgonie. Czyli masz przepis materialny, mówiący, że świadczenie jej za ten okres przysługuje.
Kolejny ustęp mówi wprost, że taka osoba (pobierająca na zasadach określonych w ust. 12 świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51), nie traci prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43, albo zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51, pomimo podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub ustalenia tej osobie prawa do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
Dodatkowo, nawet gdyby tego zapisu nie było, nie znajdziesz podstawy prawnej do żądania zwrotu, chyba że będziesz dowodzić, że otrzymując decyzję ZUS w maju lub czerwcu 2024 r. strona wiedziała o braku prawa do pobierana świadczenia za marzec czy kwiecień.