Dzień dobry, może ktoś miał podobną sytuację.
Osoba fizyczna (rolnik, duże gospodarstwo rolne), która udziela pomocy obywatelom Ukrainy (samotna matka z 4 dzieci) w formie zakwaterowania i wyżywienia, złożyła wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł UKR w maju 2022. Przyznaliśmy i wypłaciliśmy świadczenie za okres od końca lutego 2022 do maja 2022, za 90 dni zakwaterowania i wyżywienia.
Obywatele Ukrainy cały czas są u tej osoby do dnia dzisiejszego. Osoba udzielająca pomocy po około roku, w lipcu 2023 zwraca się zapytaniem do GOPS czy może złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie za wcześniejsze miesiące zakwaterowania. Aktualny wzór wniosku pozwala na zaznaczenie okresu od lipca 2022 do 24 sierpnia 2023. Jeśli wniosek byłby złożony za ten pełny okres 419 dni na 5 osób, świadczenie wynosiłoby 83800 zł.
Wnioskodawca na wniosku ma oświadczyć, że za okres, którego dotyczy wniosek, nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem. Mamy tu wątpliwość, jak to zweryfikować, bo obywatel Ukrainy, matka czwórki dzieci jest zatrudniona przez tego rolnika w tym gospodarstwie rolnym na umowę zlecenie. Nie wiemy czy część wynagrodzenia za pracę stanowi zakwaterowanie i wyżywienie. Czy oświadczenia pod odpowiedzialnością karną starczą, że rolnik nieodpłatnie zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie? Można domniemać, że pracodawca udziela/zapewnia (nieformalnie) pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie za pracę w gospodarstwie.
Jak byście taki wniosek rozpatrywali, negatywne czy pozytywne rozpatrzenie?