Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 12 sie 2019, 22:00

W newsach Portalu OPS.pl opublikowano tekst: "Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji stało się faktem".
Źródło: https://ops.pl/2019/08/swiadczenie-uzup ... ie-faktem/

Jak należy rozumieć fragment powyższego tekstu? "Będzie ono jednak przysługiwało jedynie w/w osobom, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe..."? Jak należy rozumieć kolejny fragment tekstu powyższego, gdzie napisano: "Samo świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota świadczenia uzupełniającego i świadczeń (o których mowa w art. 2 ust. 2), nie może przekroczyć 1600 zł miesięcznie....".

Reasumując: Czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które obecnie pobierają zasiłki stałe lub inne świadczenia w systemie pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych będą beneficjentami tego nowego świadczenia? Czy może być ono w wysokości mniejszej niż 500 PLN? Gdzie mają składać wnioski osoby/rodziny, które nie korzystają obecnie ze świadczeń ZUS/KRUS? Z treści artykułu wynika, że wszyscy potencjalni beneficjenci powinni złożyć wniosek w tej sprawie w ZUS?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 13 sie 2019, 8:32

Dokładnie nad tym samym się zastanawialiśmy u Nas w Ośrodku. I wyszło na to że najprawdopodobniej to my się tym będziemy zajmowali hehehe :)
AD1988
Referent
Posty: 201
Od: 02 sty 2019, 8:55
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 sie 2019, 18:05

W treści ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z dnia 31 lipca 2019 r. precyzyjnie wskazano „organ właściwy”, do którego należy złożyć wniosek ws. tego świadczenia. W każdym przypadku jest to ZUS (ewentualnie KRUS?)

Podstawa prawna:

Art. 3. 1. Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje na wniosek osoby uprawnionej składany odpowiednio do organu wypłacającego świadczenie emerytalno-rentowe albo rentę socjalną, a w przypadku pozostałych osób uprawnionych – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanych dalej „organem właściwym”. Źródło: https://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3603_u.htm

Powyższe wyklucza raczej z grona „organu właściwego” Ośrodki Pomocy Społecznej, które wypłacają zasiłki stałe osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz Ośrodki Pomocy Społecznej lub inne instytucje realizujące wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego i innych 500 plus świadczeń.

Problematyczna dla mnie pozostaje wciąż kwestia uprawnień do tego świadczenia.

Orzecznictwo ZUS używa terminu: „całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji”, którego odpowiednikiem jest termin: „znaczny stopień niepełnosprawności” w orzecznictwie dla celów nierentownych, którego używają miejskie/gminne/powiatowe/wojewódzkie Komisje ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności.

Czy w treści orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawność będą musiały się znaleźć odpowiednie wskazania, które świadczą o niezdolności do samodzielnej egzystencji, czy samo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wystarczy?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny

Napisano: 16 sie 2019, 14:20

Nie wystarczy orzeczenie o znacznym stopniu. Będzie potrzebne dodatkowe orzeczenie z ZUS/KRUS.

Art. 26. 1. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, osoby posiadające w tym dniu orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i nieposiadające orzeczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1, mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie tego orzeczenia wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, jeżeli jest spełniony warunek, o którym mowa w art. 2 ust. 2.

2. W przypadku wydania orzeczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1, świadczenie uzupełniające przysługuje od miesiąca złożenia wniosku o świadczenie uzupełniające, na zasadach określonych w ustawie.
Łukasz_
Praktykant
Posty: 7
Od: 05 kwie 2019, 13:23
Zajmuję się: PS

Napisano: 16 sie 2019, 19:07

ŁUKASZU, dzięki za twoją reakcję!

Osoba, której pomagam, twierdzi, że w jej orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie dla celów nierentowych) pojawia się zapis o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

Rozmowę na ten temat przeprowadziłem z tą osobą dziś. Nie zdążyłem dotrzeć do treści tego orzeczenia, które mam w aktach sprawy. Jeśli okaże się, że ten Pan ma taki zapis w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności, to czy będzie musiał je "weryfikować" przed komisją ZUS?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny

Napisano: 17 sie 2019, 18:23

Świadczenie uzupełniające przysługiwać będzie osobom pełnoletnim, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem.

Jakie orzeczenie będzie wymagane?

Potrzebne będzie jedno z wymienionych w ustawie orzeczeń: o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji albo o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

Źródło: https://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/831313

Czy jeśli w orzeczeniu dla celów nierentowych pojawił się zapis o niezdolności do samodzielnej egzystencji, to nie będzie konieczna jego weryfikacja w ZUS/KRUS?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny

Napisano: 20 sie 2019, 16:27

Powyżej napisałem: Osoba, której pomagam, twierdzi, że w jej orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie dla celów nierentowych) pojawia się zapis o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

Przyjrzałem się orzeczeniu tego pana, orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności, jest zapis m. in. o tym, że wymaga usług i pomocy osób drugich, nie ma jednak adnotacji o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pan ten był już w ZUS i dowiedział się, że będzie musiał złożyć wniosek o świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, w jego przypadku będzie konieczna również dokumentacja medyczna, w tym jakiś druk ZUS wypełniony przez lekarza?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny

Napisano: 21 sie 2019, 11:28

"Będzie ono jednak przysługiwało jedynie w/w osobom, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych"... :shock:

Ktoś wie co to znaczy?
Hipolita
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 365
Od: 11 sie 2017, 13:42
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 21 sie 2019, 19:49

Hipolita napisała: "Będzie ono jednak przysługiwało jedynie w/w osobom, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych"...

Dotychczas nie spotkałem się z informacją, że to nowe świadczenie wyklucza z grona beneficjentów osoby, które pobierają zasiłki stałe, czyli świadczenia finansowane ze środków publicznych. Powyższy zapis na temat tego nowego świadczenia może jednak ograniczyć grono osób, którym przysługuje, do osób, które korzystają ze świadczeń ZUS/KRUS oraz innych systemów emerytalno-rentowych, z których korzystają np. sędziowie w stanie spoczynku, weterani wojenni. Może sędziowie/sędziny w stanie spoczynku i weterani/weteranki wojenne nie będą beneficjentami tego świadczenia a świadczeniobiorcy/świadczeniobiorczynie zasiłku stałego, będą?
Ernesto
Stażysta
Posty: 105
Od: 09 lis 2017, 0:23
Zajmuję się: pracownik socjalny



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x