Czy u Was przychodzą studenci i składają wnioski o wydanie zaświadczenia o sytuacji materialnej rodziny przy staraniu się o stypendium socjalne na uczelni. kto u was wydaje takie zaświadczenie pracownicy pomocy społecznej czy świadczeń rodzinych i 500+. Jeśli wydajecie to na jakiej podstawie. Jeśli rodzina nie złożyła wniosku na okres zasiłkowy 2019/2020 więc nie ma możliwości przeliczenia miesięcznego dochodu za 2018. Pozaty wnioskodawca twierdzi że nie może ops wydać zaświadczenia o nie pobieraniu świadczeń i nie figurowaniu w kartotece Ośrodka, bo dla uczelni nie jest to wystarczające. wymagane jest żeby studentka przedstawiła zaświadczenie o sytuacji materialnej rodziny. Proszę o wasze wskazówki jak to u was zostali rozstrzygnięte.
my też dostaliśmy wniosek i nie wiemy jak to ugryźć, nie mamy podstawy żeby przeprowadzić wywiad środowiskowy, a poza tym to troche "głupie" że my mamy stwierdzić jakie dochody ma dana osoba, może jeszcze nie długo będziemy przyznawać stypendia?
Kiedyś już o tym pisałem. Pracownik socjalny nie jest od ustalania poziomu sytuacji materialnej, majątkowej itd. osób/rodzin nie korzystających ze świadczeń ops, które chcą się nim następnie posłużyć do osiągnięcia jakichś własnych celów. Nie ma żadnej podstawy prawnej do takich działań. Rodzinny wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie sytuacji materialnej, dochodowej, majątkowej u osób i rodzin, które ubiegają się o świadczenia z pomocy społecznej, przeprowadza się wyłącznie do tych celów. Wnioskodawca co prawda może zwrócić się do ops o ustalnie jego majątku, ale należy wydać pismo odmowne (oczywiście z uzasadniemiem), a klient może je przedłożyć na uczelni. Jeśli ta nie zaakceptuje takiego dokumentu, to jest to wyłącznie ich problem. Pracownik socjalny nie może ustalać majątku osoby/rodziny na ich rzyczenie lub rzyczenie uczelni. Osoba może też zwrócić się o zaświadczenie o nie korzystaniu przez nią lub jego rodzinę ze świadczeń z pomocy społecznej - wtedy jak najbardziej należy wydać je np. w formie “Osoba/rodzina nie widnieje w ewidencji świadczeniobiorców ośrodka”. Natomiast jeśli osoba/rodzina korzysta z jakiegoś rodzaju świadczeń w ops (z pomocy społecznej, rodzinnych, wychowawczych, stypendów), to takie zaświadczenia należy wydać, z podaniem wysokości świadczeń i okresu i nic poza tym - to oczywiste.