Bardzo proszę o radę - Dzierżawiona ziemia - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 09 sie 2019, 9:00

Wpłynęło do nas wywiad o pomoc dla kobiety, która obecnie przebywa w stowarzyszeniu a na naszym terenie jest zameldowana lecz nie mieszka od 14 lat.
Pani i jej czworo rodzeństwa ma po rodzicach 1/5 domu i 12.22 ha fizyczne , tj. 19,3630 przeliczeniowe ziemi, która jest dzierżawiona.
Moje pytanie brzmi:
czy w takim przypadku wliczamy dochód z ziemi tej Pani?
Tzn. dochód przeliczeniowy dzielimy na 5 / 19,3630 ha : 5 osób = 3,860 ha x 308,00 zł = 1.188,88 zł.
I w związku z powyższym dochód przekracza kryterium i jest odmowa?
Aniab
Praktykant
Posty: 7
Od: 09 sie 2019, 8:44
Zajmuję się: Pracą socjalną


Napisano: 09 sie 2019, 18:44

Ani przyznanie, ani odmowa. Błąd popełniła gmina, która przekazała Wam sprawę do rozpatrzenia. Z oceny sytuacji tej osoby wynika, że jej centrum życiowe od wielu lat jest poza waszą gminą. Miejsce jej ostatniego zameldowania w waszej gminie w tym wypadku nie ma nic do rzeczy, bowiem jest kwestią czysto administracyjną, braną pod uwagę w u.p.s. jedynie w przypadku osób bezdomnych. Inaczej mówiąc, miejsce zameldowanie nie przesądza o miejscu zamieszkania, a to ostatnie jest istotne w przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej (oprócz bezdomnych). Art. 101 ust. 1 u.p.s. stanowi bowiem, że właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świaczenie. “Miejsce zamieszkania” nie jest zdefiniowane przez u.p.s., co kieruje nas do przepisów, które je normują. W tym wypadku będzie to art. 25 k.c. mówiący, że miejscem zamieszkania osoby jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zatem adresem zamieszkania osoby będzie ten, pod którym ona rzeczywiście/faktycznie przebywa. Idąc dalej - czym jest pobyt stały. Nie jest on zedefiniowany w żadnym przepisie, ale ogólnie przyjmuje się, że jest to miejsce zasadniczych działań i interesów życiowych, np. osobistych, majątkowych itp. Zapewne w przypadku osoby, która 14 lat mieszka w jednym miejscu, takie cechy występują.
W związku z tym, na mocy postanowienia sprawę należy przekazać wg właściwości do ops miejsca zamieszkania klientki. Tamtejszy ops, jeśli się z nim nie zgodzi, będzie mógł je zaskarżyć do SKO.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x