Mam serdeczna prośbę o pomoc w nastepującej sprawie. Osoba pobiera zasiłek dla opiekuna na swoja niepełnosprawna matke. Obecnie córka tej Pani została uznana za osobe niepełnosprawna od urodzenia i orzeczenie to (pkt 7 i 8) spełnia warunki do uzystakania świadczenia pielegnacyjnego. Poniewaz matka dziecka opiekuje sie swoja mamą, o świadczenie pielegnacyjne na córke wystapił ojciec dziecka. Niestety czytam w ustawie , jeżeli że członej rodziny sprawujacej opiekę ma ustalone prawo do zasiłku dla opiekuna o którym mowa w art. 10 ustawy, to świadczenie pielegnacyjne nie przysługuje. Wynika z tego ,że w jednym domu nie można tego łączyć , no nie moge tego zrozumieć kto inny opiekuje sie babcia staruszka a kto inny córką i nie przysługuje , czy ktos mi może coś podpowiedzieć. dzieki.
Jest już orzeczenie trybunału na tak dla dwóch świadczeń pielęgnacyjnych w jednej rodzinie, na zasadzie dwoje rodziców = dwoje niepełnoprawnych dzieci.
Tu matka ma przyznany zdo, ale ojciec ma prawo wystąpić o świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko, bo w tej sytuacji rodzinnej połowicznie ten wyrok też dotyczy, nawet jeśli uznacie, że ta sytuacja jest niejednoznaczna, dajcie odmowę i niech strona się odwoła do SKO, nie jest bez szans. Czekając na nowe przepisy można spokojnie sprawy prowadzić.