Wszystko fajnie, ale trzeba pamietać że "zatrudnienie lub inna działalność zarobkowa" ma definicję legalną w ustawie. A co za tym idzie nie możemy uznać za nie coś według własnego uznania.misiula pisze: ↑16 sty 2021, 21:34W mojej ocenie należy uchylić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od dnia rozpoczęcia działalności. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie rezygnującej lub nie podejmującej zatrudnienia i INNEJ PRACY ZAROBKOWEJ w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Działalność w mojej ocenie - nawet w przypadku gdy nie jest zarejestrowana, została podjęta w celu zarobkowania. A to już stoi w sprzesczności z ideą świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ według orzecznictwa ma ono być rekompensatą za rezygnację czy niepodejmowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Pani zarobkuje - więc nie przysługuje jej w tym okresie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej – oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej;
No właśnie definicja mówi o prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność niezarejestrowana nadal pozostaje działalnością gospodarczą, tylko bez obowiązku rejestrowania przy spełnieniu warunku określonego progu dochodów w miesiącu.kronos79 pisze: ↑18 sty 2021, 11:29Wszystko fajnie, ale trzeba pamietać że "zatrudnienie lub inna działalność zarobkowa" ma definicję legalną w ustawie. A co za tym idzie nie możemy uznać za nie coś według własnego uznania.misiula pisze: ↑16 sty 2021, 21:34W mojej ocenie należy uchylić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od dnia rozpoczęcia działalności. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie rezygnującej lub nie podejmującej zatrudnienia i INNEJ PRACY ZAROBKOWEJ w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Działalność w mojej ocenie - nawet w przypadku gdy nie jest zarejestrowana, została podjęta w celu zarobkowania. A to już stoi w sprzesczności z ideą świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ według orzecznictwa ma ono być rekompensatą za rezygnację czy niepodejmowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Pani zarobkuje - więc nie przysługuje jej w tym okresie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej – oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej;
No jednak nie. Jak się chce coś cytować, to trzeba sprawdzać źródła. Działalność nierejestrowaną ustanawia art. 5 Prawa przedsiębiorców:No właśnie definicja mówi o prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność niezarejestrowana nadal pozostaje działalnością gospodarczą, tylko bez obowiązku rejestrowania przy spełnieniu warunku określonego progu dochodów w miesiącu.
Art.5.1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018r. poz.2177), i która w okresie ostatnich 60miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
kronos79 pisze:No jednak nie. Jak się chce coś cytować, to trzeba sprawdzać źródła. Działalność nierejestrowaną ustanawia art. 5 Prawa przedsiębiorców:No właśnie definicja mówi o prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność niezarejestrowana nadal pozostaje działalnością gospodarczą, tylko bez obowiązku rejestrowania przy spełnieniu warunku określonego progu dochodów w miesiącu.Art.5.1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018r. poz.2177), i która w okresie ostatnich 60miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Być może jestem w błędzie, ale jak w tej sytuacji skomentujesz fakt, że ustawa o świadczeniach rodzinnych w tej kwestii nie odsyła do art. 5 Prawa przedsiębiorców? (tak jak ma to miejsce w przypadku gospodarstwa rolnego - odesłanie do ustawy o podatku rolnym).kronos79 pisze: ↑20 sty 2021, 9:43No jednak nie. Jak się chce coś cytować, to trzeba sprawdzać źródła. Działalność nierejestrowaną ustanawia art. 5 Prawa przedsiębiorców:No właśnie definicja mówi o prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność niezarejestrowana nadal pozostaje działalnością gospodarczą, tylko bez obowiązku rejestrowania przy spełnieniu warunku określonego progu dochodów w miesiącu.Art.5.1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018r. poz.2177), i która w okresie ostatnich 60miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
A jak myślisz dlaczego Kolegium daje sprawę Tobie do ponownego rozpatrzenia ?MAGDALENAS pisze: ↑19 sty 2021, 16:02A tak z innej beczki. Już trzeci raz sko dało do ponownego rozpatrzenia. Czy mogę ponownie przeprowadzić wywiad środowiskowy. Miał ktoś taki przypadek, ile to może jeszcze trwać? Dodam, że to pierwsza moja taka sprawa.
Bo nie musi. Ustawa wymienia w sposób pozytywny co składa się na zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Nie musi wymieniać przy okazji co nimi nie jest. Nie każda działalność jest działalnością gospodarczą, a tylko prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej mieści się w zakresie definicji ustawowej.Być może jestem w błędzie, ale jak w tej sytuacji skomentujesz fakt, że ustawa o świadczeniach rodzinnych w tej kwestii nie odsyła do art. 5 Prawa przedsiębiorców? (tak jak ma to miejsce w przypadku gospodarstwa rolnego - odesłanie do ustawy o podatku rolnym).