Matka złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawną pełnoletnią córkę, przy czym sama pobiera emeryturę którą chce zawiesić aby dostać świadczenie pielęgnacyjne,gdyż jest wyższe niż jej emerytura. Jeśli zawiesi emeryturę to można jej przyznać św. piel?
Ostatnio dostałyśmy decyzję SKO w takiej sprawie, gdzie napisano że wręcz "obowiązkiem organu jest poinformowanie osoby o konieczności zawieszenia świadczenia rentowego...." Podobno są też Kolegia, które przyznają różnicę pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a pobieraną emeryturą/rentą.
Czyli jak osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne dostarczy do Ops decyzję o zawieszeniu emerytury, my wydamy decyzję odmowną a osoba odwoła się od tej decyzji to Sko przyzna świadczenie?
U mnie sprawa wyglądała tak, że osoba złożyła SP wraz z pismem, że jest skłonna zawiesić prawo do emerytury w zamian za świadczenie. Daliśmy odmowę, osoba się odwołała z zaznaczeniem, że prosi o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. SKO uchyliło, kazało wezwać osobę do zawieszenia emerytury i rozpatrzyć sprawę na nowo. U mnie sytuacja była o tyle szczególna, że osoba (mająca już swoje lata) przedstawiła zaświadczenie od lekarza, że brak jest przeciwwskazań do sprawowania opieki a emeryturę miała wcześniejszą na podstawie przepisów z 1989 r gdzie można było skorzystać z wcześniejszej emerytury w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Więc rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nastąpiła w 1990 r. i trwa od tamtej pory. Po zawieszeniu emerytury przyznaliśmy od miesiąca zawieszenia za pozostały okres odmówiliśmy. Osoba była ugodowa więc większych problemów nie mieliśmy a sprawa trwała z odwołaniem do SKO, 3 miesiące.
Jeżeli ktoś np jest na emeryturze 10 lat a niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała niedawno, to tu nie ma rezygnacji z zatrudnienia. Trzeba sprawę wyjaśnić we wszystkich aspektaach a nie ograniczać się tylko do emerytury.