I jeszcze mam pytanie, obecnie pracuję i czy mogę złożyć wniosek pracując, bo nie jestem pewna czy rezygnując z pracy zostanie mi przyznane świadczenie pielęgnacyjne. A pracodawca niekoniecznie może mnie ponownie przyjąć.
Cześć,
"Mój" mąż z mojej sprawy też ma rodziców - ale wszelkie wyroki wywodzą właśnie o pierwszeństwie współmałżonka nad innymi osobami zobowiązanymi do alimentacji. Art. 17 ust. pkt 2 lit a: ŚP nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki jest w związku małżeńskim - wykładnia literalna językowa ustawy o św. rodzin. Natomiast wykładnia celowościowa tego zapisu jest interpretowana przez sądy(NSA WSA i TK)na korzyść małżonków, że im przysługuje pierwszeństwo do ŚP, gdyby np. chciał się ubiegać rodzic, albo brat.TK 01.06.2010 syg. akt P 38/09 publ. OTK-A 2010/5/53 Lex nr 602860; WSA w Szczecinie 24.04.2014 sygn., akt II SA/SZ 1081/13/ NSA 19.07.2013r. sygn. akt I OSK 2401/12; WSA Olsztyn 15.05.2016r. II SA/O1269/16 i wiele wiele innych.
Co do zatrudnienia, na starcie odmowa z powodu nie zrezygnowania z zatrudnienia.
Poczytaj wyroki i podejmij decyzję. Ja osobiście podzielam poglądy sądów, niestety ministerstwo udaje że nie ma sprawy i milczy, a gdy ich zapytujemy o interpretację zapisu dot. art. 17 twierdzi, że nie przysługuje prawo małżonkom do ŚP, więc dajemy odmowy, a wiem ,że moje SKO przyzna żonie na "mojego" męża. Powodzenia
A jak się ma sprawa zatrudnienia mojego męża w wymiarze 7 godzin dziennie, w kantorze wymiany walut,lekarz pozwolił mu pracować na określonym stanowisku, bym otrzymała na niego świadczenie pielęgnacyjne. W MOPSIE powiedzieli mi, że powyższe rzeczy o których pisałam wyżej można przeskoczyć, problem stanowi zatrudnienie męża. Proszę o opinie osób mających doświadczenie w przyznawaniu decyzji.
jeszcze mam 2,5 letnie dziecko, któremu również muszę poświęcić sporo czasu, proszę o opinię, pracowników mających doświadczenie w przyznawaniu decyzji, czy jest szansa na świadczenie pielęgnacyjne. Pozdrawiam.
a jak wyglądałaby twoja stała opieka nad mężem, w czasie gdy on pracuje w kantorze?Bo świadczenie to przysługuje osobie, która sama nie może pracować , bo w standardowych godzinach pracy musi opiekować się osobą niepełnosprawną.Dziecko nie ma tu nic do rzeczy.
Hmmm, zjeść ciastko i mieć ciastko. W zależności od ośrodka, w niektórych świadczenie pielęgnacyjne przyznają na ON, który pracuje, ale warunkiem jest, aby opiekun zrezygnował z pracy.
Ja zatrudniam opiekunkę,która zajmuje się moją ciocią. Przez to,że sama kupiłam na pomocedlaseniora.pl większość przedmiotów do rehabilitacji, to pielęgniarka bierze mniej