Miał ktoś podobny przypadek: Pani X pobiera u nas zasiłek dla opiekuna na pełnoletnią osobę, której niepełnosprawność powstała po 25 roku życia. Tera pani x złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na tą samą osobę co pobiera zasiłek dla opiekuna i napisała oświadczenie, że rezygnuje z pobierania zasiłku dla opiekuna w dacie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. W oświadczeniu tym powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21-10-2014 r. zgodnie z którym uwarunkowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od momentu powstania niepełnosprawności jest niezgodne z Konstytucją. Jeśli ktoś miał podobny przypadek, to przyznawaliście od razu świadczenie pielęgnacyjne? czy dawaliście odmowę, odwołanie i decyzja SKO?
sylwiaW a co dać w uzasadnieniu jeśli wnioskodawczyni odpiera art. 17 ust. 1b wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego tak jak napisałam w pierwszym pytaniu, a art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b odpiera wyrokiem NSA (Pani złożyła pisemne oświadczenie, w którym powołuje się na w/w wyroki)
Trybunał Konstytucyjny w dniu 21 października 2014 roku sygn. akt K 38/13 (Dz. U. z 2014 roku, poz. 1443) uznał przywołany wyżej przepis za niezgodny z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności. Trybunał Konstytucyjny wskazał jednak w zapisach uzasadnienia wyroku, że skutkiem wejścia w życie tego wyroku nie jest ani uchylenie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, ani uchylenie decyzji przyznających świadczenia, ani wykreowanie „prawa” do żądania świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, jeżeli niepełnosprawność podopiecznych nie powstała w okresie dzieciństwa. Wyraźnie również zaznaczył, że wykonanie wyroku należy wyłącznie do ustawodawcy, który powinien tego dokonać bez zbędnej zwłoki w celu przywrócenia stanu zgodnego z Konstytucją RP. Do dnia dzisiejszego ustawa o świadczeniach rodzinnych nie została zmieniona w części dotyczącej zapisu art. 17 ust. 1b ustawy zatem Organy muszą ten zapis uwzględniać podejmując decyzje w sprawie ustalania prawa do świadczeń pielęgnacyjnych.
Pani u nas złożyła na męża na zasiłek dla opiekuna (bierze od lat, orzeczenie się teraz skończyło, już 4 raz złożyła i SKO jej wcześniej przyznawało)
I TERAZ SKO PRZYZNAŁO JEJ ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE