Swiadczenie pielęgnacyjne skarga na decyzję SKO - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 23 lis 2022, 18:54

Proszę o informacje, co począć
Strona złozyła skargę na decyzję sko w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego( utrzymana w mocy decyzja odmowna organu I instancji) i ponownie złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. Nie wystąpiły żadne nowe przesłanki.
Czy zawiesić postępowanie do czasu wydania wyroku? czy tez umorzyć postępowanie jako bezprzedmiotowe?
silesia
Praktykant
Posty: 36
Od: 11 cze 2018, 11:43
Zajmuję się: SR, FA, CP, DM, DO, KDR


Napisano: 24 lis 2022, 8:41

Jeżeli nic się nie zmieniło i na pierwszy rzut oka widzisz, że jest tożsamość sprawy to nie ma podstaw do prowadzenia tego postępowania, więc odmowa wszczęcia. Jednak ostrożnie z tym. U mnie np. jest osoba, która 3 razy składała o ŚP na tę samą osobę i 3 razy prowadziliśmy postępowanie. Raz miał zasiłek stały i nie chciał zrezygnować, później zrezygnował ze stałego a przy trzecim wniosku osiągnął wiek emerytalny i złożył oświadczenie, że nie ubiega się o emeryturę na rzecz ŚP.

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/20425C772A
W ocenie Sądu istnieje tożsamość sprawy, która wcześniejszą decyzją organu pierwszej instancji z 26 stycznia 2022 r. została już rozstrzygnięta. Nie doszło bowiem do żadnej zmiany sytuacji faktycznej ani prawnej skarżącej, a w obrocie prawnym pozostaje decyzja skierowana do tego samego adresata i dotycząca tego samego świadczenia w związku ze sprawowana opieką nad tą samą osobą - L. F., legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ostródzie z 29 listopada 2021 r. stwierdzającym jej znaczny stopień niepełnosprawności.

Wobec tego w realiach niniejszej sprawy nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że kolejne podanie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na tę samą osobę obejmowało inny okres. W ocenie Sądu nie sposób uznać, że sam tylko fakt, że świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się od momentu złożenia konkretnego wniosku sprawia, że w sytuacji składania wniosków w kolejnych miesiącach po prawomocnej weryfikacji uprawnień skarżącej, dopuszczalne jest ponowne merytoryczne rozstrzygania sprawy, której efektem miałoby być ponowne rozstrzyganie o uprawnieniu skarżącej do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Dla uznania, że taka sprawa nie jest tożsama z już zakończoną decyzją ostateczną konieczna byłaby zmiana podmiotów postępowania, przedmiotu lub zmiana stanu prawnego, względnie zmiana stanu faktycznego sprawy. Podkreślić należy, że drugi wniosek skarżącej dotyczył dokładnie tego samego okresu niepełnosprawności określonego orzeczeniem z 29 listopada 2021 r. Gdyby dotyczył on innego okresu, a strona przedłożyłaby nowe orzeczenie o niepełnosprawności obejmujące kolejny okres czasu, wówczas nie mielibyśmy do czynienia z tożsamością przedmiotową sprawy.

Dlatego też bezpodstawny jest zarzut zawarty w skardze dotyczący naruszenia art. 61a k.p.a.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6144
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 24 lis 2022, 17:24

Dziękuję za odpowiedź
silesia
Praktykant
Posty: 36
Od: 11 cze 2018, 11:43
Zajmuję się: SR, FA, CP, DM, DO, KDR



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x