Świadczenie pielęgnacyjne, SKO a COVID-19 - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 21 kwie 2020, 12:14

Z dniem 28.02.2020 wygasła decyzja SKO przyznająca świadczenie pielęgnacyjne (córka opiekuje się matką). Wniosek o wydanie nowego orzeczenia był złożony 06.02.2020r. W związku z art. 15 h ustawy COVID-19 stare orzeczenie podlega przedłużeniu do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu epidemii.
Czy dobrze rozumiem, że z urzędu przedłużam prawo do świadczenia pielęgnacyjnego a w przyszłości uchylam ją – po odwołaniu epidemii?
Wnioskodawca w kwietniu poinformował o nowym orzeczeniu o znacznym stopniu wydanym na dwa lata. Jeśli teraz złoży mi nowy wniosek na świadczenie pielęgnacyjne, musiałabym dać odmowę i strona musiałaby odwołać się znów do SKO… Nie mogę wydać decyzji niezgodnej z żądaniem strony a wszystkie sprawy ulegają zawieszeniu…
Jak postąpić prawidłowo?
jolka74
Stażysta
Posty: 86
Od: 03 sty 2016, 16:02
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, Fundusz Alimentacyjny, Pomoc materialna dla uczniów


Napisano: 22 kwie 2020, 9:53

Proszę, podpowiedzcie co zrobić?
Może ktoś już miał podobny przypadek?
jolka74
Stażysta
Posty: 86
Od: 03 sty 2016, 16:02
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, Fundusz Alimentacyjny, Pomoc materialna dla uczniów

Napisano: 22 kwie 2020, 10:50

Od 31 marca 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
(Dz. U. z 2020 r. poz. 568). Artykułem 1 pkt 14 tej ustawy wprowadzono zmiany do ustawy
z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) dodając art.15h.
Zgodnie z ustępem 1 pkt 1 i 2 przepisu art. 15h, z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r., pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności;
Cytowany powyżej przepis wprowadza zasadę ciągłości ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przy czym w odniesieniu do orzeczeń których ważność upłynęła od dnia 9 grudnia 2019 roku do dnia 7 marca 2020 r., zasada ta jest zachowana, pod warunkiem złożenia w tym terminie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia.
Ustawodawca stworzył zatem mechanizm, który ma eliminować negatywne dla osób
niepełnosprawnych oraz ich opiekunów skutki związane z utratą ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności i z tego powodu utraty przysługujących
uprawnień.

Przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza również obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez gminne organy właściwe (lub wojewodów w sprawach koordynacji systemów
zabezpieczenia społecznego), realizujące odpowiednio zadania z zakresu ustawy świadczeniach
rodzinnych, ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.
Przedłużenie to powinno nastąpić z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) i dotyczyć będzie świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, zasiłków dla opiekunów, a także w niektórych przypadkach świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami.
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/fi ... .04.20.pdf
Źródło: www.rpo.gov.pl

Reasumując opiekun dostarcza nowe Orzeczenie, a Ty z urzędu wydajesz decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres ważności tego nowego Orzeczenia.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x