jeżeli małoletnia urodziła dziecko i jej matka (babcia dziecka) jest opiekunem prawnym, to rozumiem, że wniosek składa i świadczenie rodzicielskie przysługuje (wypłaca się) małoletniej, a wniosek podpisuje małoletnia i opiekun prawny?
Miałbym wątpliwość.
Osoba małoletnia, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych a co za
tym idzie NIE MA WŁADZY RODZICIELSKIEJ.
A więc pomiędzy małoletnią matką a jej dzieckiem, z uwagi na brak władzy rodzicielskiej nie nawiązuje się stosunek rodzinnoprawny, jakim jest władza rodzicielska.
Tak więc małoletnia matka, w sensie prawnym, nie jest uprawnionym opiekunem dziecka, a zatem jak można przyznać jej świadczenie
Pewnym jest, że świadczenie rodzicielskie nie przysługuje opiekunowi prawnemu!!!
Czy w związku z tym wniosek o świadczenie rodzicielskie może złożyć nieletnia matka, a wniosek podpisuje nieletnia matka i opiekun prawny?
Wydaje się, że tak, ponieważ jeżeli nieletnia matka ma praktyki zawodowe, dostanie zasiłek macierzyński (zwiększony do 1000 zł) z ZUS.
Z treści art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka.
Natomiast rodzice, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych uczestniczą w sprawowaniu bieżącej pieczy nad osobą dziecka i w jego wychowaniu, chyba że sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka postanowi inaczej. (art. 96 § 1 kro). Osoby małoletnie nie mają zatem ani obowiązku ani prawa do wykonywania pieczy nad osobą dziecka. Mogą jedynie w tej pieczy mieć współudział. De facto nie ponoszą odpowiedzialności za pieczę i wychowanie dziecka, dlatego że tę odpowiedzialność ponosi opiekun prawny dziecka.
Na zakończenie: skoro przyjmiemy pogląd, że nie ma być żadnego związku pomiędzy władzą rodzicielską matki nad dzieckiem a przyznaniem prawa do świadczenia, to czy np. świadczenie rodzicielskie może przysługiwać matce pozbawionej władzy rodzicielskiej przez sąd ???v