W świetle brzmienia ww. przepisu świadczenie uzupełniające nie podlega wliczeniu do dochodu jedynie w przypadku postępowań dotyczących przyznania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz wniesienia opłaty za pobyt w DPS przez małżonka, zstępnych oraz wstępnych. W innych prowadzonych postępowaniach w szczególności w sprawach dot. przyznania pomocy w formie posiłku oraz ustalenia odpłatności za usługi opiekuńcze, pobyt w schronisku czy odpłatności mieszkańca DPS, kwota uzyskana z tytułu świadczenia uzupełniającego podlega wliczeniu do ustalanego dochodu. Prawidłowość tej interpretacji potwierdza treść uzasadnienia do projektu ustawy: „[...] W projekcie przewiduje się również niewliczanie kwoty świadczenia do dochodu, od którego ustala się prawo do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przez małżonka, wstępnych i zstępnych osoby uprawnionej do świadczenia [...]”.
3. Rozwiązanie, w którym w przypadku ubiegania się o pomoc w formie dożywiania
w zależności od wnioskowanego rodzaju świadczenia (posiłek czy świadczenia
pieniężnego na zakup posiłku lub żywności) świadczenie uzupełniające będzie lub nie
będzie wliczane do dochodu osoby/rodziny ubiegającej się o pomoc, w stanie prawnym
obowiązującym od 1 października 2019 roku, wydaje się być jedynym możliwym.
W konsekwencji w przypadku, gdy rodzina w której jeden z członków pobiera świadczenie uzupełniające złoży np. wniosek o przyznanie posiłku dla 2 dzieci oraz świadczenia pieniężnego na zakup żywności dla 2 rodziców, to dochód rodziny obliczany na potrzeby przyznania posiłku winien uwzględniać kwotę otrzymanego świadczenia uzupełniającego, natomiast w odniesieniu do przyznania pomocy w formie świadczenia pieniężnego kwoty świadczenie uzupełniającego nie należy doliczać do dochodu rodziny.
Informuję, że przedstawione powyżej stanowisko nie ma charakteru wiążącego
dla Ośrodków, a jest jedynie opinią wyrażoną przez Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podjęcie ostatecznej decyzji co do stosowania przepisów prawa w konkretnej, indywidualnej sytuacji należy do organu wydającego decyzję. Zaznaczyć jednak należy, iż ocena realizacji zadań w ramach sprawowanego nadzoru, dokonywana będzie w oparciu o wskazaną wyżej opinię.