Na pracodawców nakłada się obowiązki związane z zapewnieniem kanałów wewnętrznych zgłoszeń oraz ochroną osoby dokonującej zgłoszenia (sygnalisty). Obejmą one wszystkich pracodawców, zatrudniających co najmniej 50 pracowników, niezależnie od tego, czy jest to sfera publiczna czy prywatna. Dyrektywa przewiduje, że dla podmiotów zatrudniających od 50 do 249 pracowników konieczność wdrożenia obowiązków może być przesunięta do 17 grudnia 2023 r., jednak w przypadku większych pracodawców (250 i więcej pracowników) datą obowiązywania przepisów będzie 17 grudnia 2021 r.
W tych artykułach nie dali wszystkiego. Sprawa wygląda tak, że ma to objąć wszystkie "podmioty prawne w sektorze publicznym" nie ważne ile ma pracowników. Natomiast "państwo członkowskie" może zwolnić z obowiązku "gminy liczące mniej niż 10 000 mieszkańców lub zatrudniające mniej niż 50 pracowników lub inne podmioty, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu zatrudniające mniej niż 50 pracowników.". Pytanie czy nasz rząd zdąży uchwalić własną ustawę o sygnalistach czy zacznie nas obowiązywać wprost DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/1937.
jest kilka dedykowanych stron dot. bieżących informacji w sprawie sygnalisty.
W chwili obecnej Polska czeka na końcowy projekt dot. ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa - czyli ochronę właśnie sygnalisty.
Wiele firm i samorządów już posiada stosowne regulacje.
Jednakże duża część czeka. W tym momencie należy pamiętać, że po ogłoszeniu ustawy czasu będzie nie wiele ponieważ należy własne regulaminy i wybrane kanały zgłoszeniowe opiniować ze związkami czy radą pracowników. A na to wszystko potrzeba czasu.
Więcej znajdą Państwo na popularnej stronie dot. sygnalistów,https://sygnalista24.info/
Współpracują z urzędami, im wdrażają i ich szkolą.