W związku z art. 27 ust. 3 i 3a i 8 możemy rozróżnić postępowanie na 3 grupy:
1. W stosunku do "starych" decyzji, gdy tytuły wykonawcze nie są u Komorników Skarbowych - wnioskujemy do Komorników sądowych o przyłączanie lub wszczęcie postępowania. Termin- niezwłocznie, czyli od 1 m-ąc:( W piśmie powinny być wymienione kwota zadłużenia: należność główna i odsetki najlepiej do każdej decyzji wyszczególnione.
2. W stosunku do "starych" decyzji, gdy tytuły są w US. US będą te tytuły umarzać i nam odsyłać. Gdy otrzymamy tytuł umorzony mamy 3-miesiące na wystąpienie do Komornika Sądowego z wnioskiem o przyłączenie/wszczęcie. Koszty egzekucji ulegają umorzeniu.
3. Nowe decyzje przyznające na okres 2015/2016- po uprawomocnieniu decyzji przesyłamy wniosek o przyłączenie wraz z decyzją i informacją w piśmie o harmonogramie wypłat.
Wniosek o wszczęcie piszemy wtedy, gdy Komornik Sądowy nie prowadzi postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.
Gdy nie wiemy czy komornik prowadzi czy nie możemy wysłać wniosek o "przyłączenie lub wszczęcie egzekucji"
Gdy egzekucję prowadzi sąd. Do sądu nie możemy wysłać wniosku, ale możemy wysłać wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika sądowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.
We wnioskach o przyłączenie Wardach radzi aby pouczyć komornika i zacytować artykuły takie jak 27 ust. 2 -3a ust. 8-11 i art. 28 ust. 1.- nie jest pewien czy wszyscy wiedzą o zmianie ustawy.
Jeśli chodzi kto może podpisać taki wniosek:
1. Wójt, burmistrz, prezydent
2. Jeżeli nie chcemy go kłopotać, to osoba upoważniona do wniosku powinna dołączyć oryginał lub uwierzytelnioną kopię upoważnienia- prze notariusz:(
Jak z tego wybrnąć:
1. Wójt wydaje nam tyle oryginałów upoważnień ile potrzebujemy i dołączamy do wniosku wysyłając po raz pierwszy do komornika danego dłużnika.
2. Wójt może upoważnić radce prawnego i wysyłać wniosek podpisany przez radcę dołączamy upoważnienie radcy podpite za zgodność z oryginałem przez niego.
Rozbicie wpłat dokonanych przez dłużników. Brak przepisów przejściowych więc robimy po nowemu bez względu na datę wpłaty dłużnika.
Praktycznie 3/4 szkoleniu było o Fa. Reszta o ŚP, SZO ZDO a KRUS. Na świadczenia rodzicielskie i "złotówkę" czasu nie starczyło.
ja bede dawac kierownikowi we wniosku napisałam ze z upowaznienia do podejowania działan wobec dłużników, prowadzenia postepowania i wydawania w tych sprawach decyzji.
Przecierz po co kierownicy mają te upowania?