SZO dla ucznia tj. słuchacza LO - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 26 sty 2022, 14:36

Dziewczyna, słuchacz III kl. liceum, złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na matkę. Daliśmy odmowę ze względu na to, że ojciec dziewczyny a mąż matki żyje i nie ma orzeczenia o znacznym stopniu. SKO utrzymało w mocy naszą odmowę. Teraz dziewczyna będzie składać na szo. Napisze oświadczenie, że nauka w liceum odbywa się zaocznie i nie koliduje w sprawowaniu opieki nad matką. Przyznać słuchaczowi szo czy dać odmowę? Jak robicie?
Edyttta
Referent
Posty: 442
Od: 13 mar 2017, 13:00
Zajmuję się: świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny


Napisano: 27 sty 2022, 9:37

Odmówić... szo przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia z powodu opieki...a uczennica szkoły średniej nie rezygnuje z zatrudnienia tylko nie pracuje bo nie ma jeszcze kwalifikacji do pracy, dopiero zdobywa wykształcenie.Przeszukaj forum było kiedyś mnóstwo wypowiedzi na ten temat , jest sporo wyroków sprzed kilku lat jak wymyślili szo.
~o~
VIP
Posty: 3811
Od: 08 mar 2017, 13:24
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 27 sty 2022, 10:33

Według mnie, jeśli spełnia pozostałe warunki, należy przyznać

II SA/Bk 104/14
Przepis art. 16 a ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1456 tekst jednolity) nie stanowi podstawy prawnej do odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego studentowi studiów stacjonarnych pod warunkiem spełnienia przed niego pozostałych przesłanek tego przepisu, zwłaszcza możliwości sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.


W ocenie Sądu, wbrew przekonaniu organów, okoliczność, iż osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne uczy się w trybie dziennym na studiach, samoistnie nie wyklucza możliwości sprawowania przez nią opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Takie rozumowanie a priori prowadziłoby do pozbawienia świadczeń pielęgnacyjnych wszystkie osoby będące studentami bądź uczniami szkół średnich w systemie dziennym (w tym m.in. uczących się w tym trybie rodziców niepełnosprawnych dzieci), co byłoby sprzeczne z ratio legis art. 16 a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Przekonanie, że skarżąca, jako studentka IV roku wydziału prawa, z racji obowiązków studenckich, nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym ojcem, wymaga zatem stosownego potwierdzenia w materiale dowodowym, obejmującym ustalenia m.in. co do faktycznego czasu, jaki zobligowana jest ona poświęcić na naukę na studiach, częstotliwości jej zajęć, czy też ilości godzin lekcyjnych przypadających na kolejne dni zgodnie z planem zajęć
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3784
Od: 30 sty 2016, 12:40
Zajmuję się:

Napisano: 27 sty 2022, 19:01

To dwa bardzo podobne art. 16 i 17 świadczeń rodzinnych. Najlepiej na podstawie wywiadu, podczas składania wniosku wypytać o zakres sprawowanej opieki i podczas wywiadu środowiskowego porozmawiać też z osobą nad którą ma być sprawowana opieka. U nas z SZO nie ma problemów, przyznają jak leci, wnukom na dziadków, wywiad też jakby mniej obszerny.

Opiekunowie nie muszą rezygnować z pracy. Bo mogą też jej nie podejmować ze względu na opiekę.

Art. 16a. [Specjalny zasiłek opiekuńczy]
1.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 i 2089) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
1)
nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2)
rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Z ŚP jest gorzej, bo nie może zajść ŻADNA negatywna przesłanka, żeby przyznać świadczenie.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
Mind Of Good
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 196
Od: 14 gru 2021, 11:14
Zajmuję się: RODO


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x