uBEZPIECZENIE 90 DNI

Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW
ODPOWIEDZ
kokolinko

uBEZPIECZENIE 90 DNI

Post autor: kokolinko »

wITAM,
Szukam pomocy. Co mam zrobić jeżeli petent miał już ub na 90 dni i wtedy był bezdomny a teraz mieszka u matki i znowu chce ubezpieczenie od nas. Ale teraz mieszka z matką, mam jego adres To czy nie powinna zrobic tego gmina w któej teraz mieszka? On nie jest już zameldowany u nas od 13 lat.. i co mamy zrobić?
kkkmmm

Re: uBEZPIECZENIE 90 DNI

Post autor: kkkmmm »

Klient powinien zwrócić się do OPS tam gdzie mieszka. Pracownik socjalny musi przecież zrobić wywiad w miejscu jego zamieszkania. Jeśli ten wywiad jest już zrobiony a Klient nie jest bezdomny a do was przesłany jako ostatni meldunek - to powinniście go odesłać do OPS gdzie mieszka jako właśiwość miejscowa - art. 101 ust. 1 uops.
kokolinko

Re: uBEZPIECZENIE 90 DNI

Post autor: kokolinko »

Bardzo dziękuję za odpowiedz :)
grand

Re: uBEZPIECZENIE 90 DNI

Post autor: grand »

kkkmmm pisze:Klient powinien zwrócić się do OPS tam gdzie mieszka. Pracownik socjalny musi przecież zrobić wywiad w miejscu jego zamieszkania. Jeśli ten wywiad jest już zrobiony a Klient nie jest bezdomny a do was przesłany jako ostatni meldunek - to powinniście go odesłać do OPS gdzie mieszka jako właśiwość miejscowa - art. 101 ust. 1 uops.
w wypadku przyznawania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie bierze się pod uwagę unormowań z ustawy o pomocy społecznej (w tym art. 101). w celu określenia właściwości miejscowej stosuje się art. 21 KPA.
Wyroki sądów wskazywałem już w innym wątku:
viewtopic.php?f=48&t=207184532
niby dotyczą osoby bezdomnej, jednak wczytując się można znaleźć interpretacje do przedmiotowego przypadku.
grand

Re: uBEZPIECZENIE 90 DNI

Post autor: grand »

Mały cytat z jednego z wyroków:
Jak wynika z treści art. 54 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych właściwość organu w sprawie potwierdzenia prawa do świadczenia opieki zdrowotnej ustala się w oparciu o miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie zawiera definicji pojęcia "miejsce zamieszkania". W konsekwencji przy ustalaniu miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy należy posiłkować się treścią art. 25 k.c., zgodnie z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W świetle tego przepisu o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Wyrażenie zamiaru stałego pobytu nie wymaga złożenia oświadczenia woli (nie jest czynnością prawną). Wystarczy więc, że zamiar taki wynika z zachowania danej osoby, polegającego na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości. (...)
Nie ulega wątpliwości, że przepis art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi lex specialis w stosunku do przepisów k.p.a. Jednak w sytuacji, gdy na podstawie przepisów szczególnych nie można wskazać organu właściwego do rozpatrzenia sprawy, subsydiarnie zastosowanie muszą znaleźć zasady zawarte w przepisach k.p.a.
ODPOWIEDZ