Nieprzemawia to do mnie. Oczywiście organ ma obowiązek dołożyć wszelkich starań do ustalenia stanu faktycznego, ale zasady przeprowadzania wywiadu środowiskowego są w Rozporządzeniu jasno podane ( z kim, gdzie i jak)i powinniśmy o tym nie zapominać lub ich pomijać, uważać za nieważne.
Szpital. Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2021.735 z późn. zm.) - stroną w sprawie jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Natomiast art. 54 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych(Dz.U.2021.1285 z późn. zm.) stanowi, że decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wydaje się również na wniosek świadczeniodawcy udzielającego świadczenia opieki zdrowotnej. Adresatem decyzji w tym przypadku jest szpital, który poniósł koszty leczenia i ma interes prawny w refundacji świadczeń. To nie pacjent jest w tym przypadku stroną postępowania, a właśnie szpital, który ze względu na powyższe żąda wydania przedmiotowej decyzji. (por. Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12.02.2014 r., sygn.: SA/Rz 1144/13, publ. CBOSA).
Jak słusznie zauważyłaś - organ ma obowiązek dołożyć wszelkich starań do ustalenia stanu faktycznego i właśnie te ustalenia, a nie wywiad będą w tym przypadku podstawą wydania decyzji w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej. W sytuacji, gdy niemożliwym lub znacznie utrudnionym jest przeprowadzenie wymaganego w sprawie wywiadu środowiskowego, „(...) na organie mimo wszystko ciąży obowiązek dokonania niezbędnych ustaleń, a niemożność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego nie może stanowić podstawy do odmowy potwierdzenia prawa do świadczeń zdrowotnych”. (Tak: Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26.03.2014 r. sygn.: IV SA/Po 887/13; wyrok WSA w Krakowie z dnia 21.01.2009 r. sygn.: III SA/Kr 902/08, publ. CBOSA).Nuka pisze: ↑20 cze 2022, 12:38Nieprzemawia to do mnie. Oczywiście organ ma obowiązek dołożyć wszelkich starań do ustalenia stanu faktycznego, ale zasady przeprowadzania wywiadu środowiskowego są w Rozporządzeniu jasno podane ( z kim, gdzie i jak)i powinniśmy o tym nie zapominać lub ich pomijać, uważać za nieważne. Przecież to niezgodne z KPA, żeby wpisać osobę zmarłą. A jak sąsiad złoży oświadczenie, że zmarły pracował na czarno i zarabiał powyżej naszych kryteriów- hipotetycznie.