Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego organ potrafi i znajduje sposób, aby uchylić decyzję orzekającą o przyznaniu świadczenia rodzinnego (ŚP. SZO, ZDO ) wstecz w sytuacji, gdy opiekun zgłosi zgon podopiecznego (np. opiekun zgłosił zgon ostatniego dnia miesiąca, świadczenie wypłacone w całości drugiego dnia miesiąca, podopieczny zmarł trzy dni po wypłacie, a organ wydaje decyzję dwa tygodnie po zgłoszeniu zgonu) bo zamiarem jest naliczenie nienależnie pobranego świadczenia za prawie cały miesiąc.
natomiast, gdy opiekun stara się o przyznanie prawa do korzystniejszego świadczenia pielęgnacyjnego pobierając przez okres odwoławczo-skargowy SZO lub ZDO, gdy dochodzi do ponownego rozpatrzenia jego wniosku, bądź to po decyzji kasacyjnej SKO lub po wyroku sądu administracyjnego, organ pomocowy najczęściej skłonny jest uchylić zasiłek z datą bieżącą twierdząc, że wstecz zasiłku uchylić nie może.
Nie wnikam w samą prawidłowość skorzystania ww opisanej sytuacji z instytucji NPŚ, ale chciałbym zrozumieć dlaczego, jak organ chce odzyskać część wypłaconych pieniędzy to znajduje możliwość na uchylanie decyzji wstecz, a jak ma dać większe pieniądze w zamian za mniejsze, to możliwości uchylenia decyzji wstecz nie ma.