umowa czy decyzja - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 17 sie 2020, 16:00

Syn powinien ponosić odpłatność za pobyt ojca w DPS, jednak na etapie przeprowadzania wywiadu w innym ops wniósł o zwolnienie z tej odpłatności, ze względu na swoją niepełnosprawność, koszty leczenia, brak kontaktu z ojcem, itp..Ośrodek chce się przychylić do zwolnienia. Czy robimy to w umowie- pisząc ile powinien płacić i jednocześnie zwolnić, czy dajemy decyzję o odpłatności i jednocześnie zwalniamy?
Ewika11
Praktykant
Posty: 20
Od: 12 cze 2017, 10:22
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 17 sie 2020, 16:22

Dzień dobry,
nie jestem prawnikiem, ale może to choć trochę pomoże jako trop: art 64 ups (w wersji od 4.10.2019) mówi o tym, że "osoby wnoszące opłatę LUB ZOBOWIĄZANE DO WNOSZENIA OPŁAT ... można zwolnić... etc". Jest to istotna zmiana w stosunku do starej wersji. Oznacza to, że w tej chwili można zwolnić z opłat osobę zobowiązaną nawet jeśli nie została wydana żadna decyzja dotycząca wysokości opłaty etc.

Wcześniej nie było frazy "...LUB ZOBOWIĄZANE DO WNOSZENIA OPŁAT..." co skłaniało niektóre sądy do interpretacji, że trzeba NAJPIERW wyliczyć opłatę a POTEM zwolnić (tzn. że zwolnienie może się pojawić dopiero kiedy ktoś staje się osobą wnoszącą opłatę). Jednak dodanie do ups tej frazy pokazuje, że można zwolnić osobę zobowiązaną niezależnie od etapu postępowania (takie zresztą było uzasadnienie na etapie legislacji).

Zawarcie umowy jest (chyba) potencjalnie niebezpieczne i zbędne: jeśli ów syn dobrowolnie zobowiąże się do płacenia, to nie do końca wiadomo, dlaczego należałoby go zwalniać z opłaty (skoro - w teorii przynajmniej - umowa jest dobrowolna).

Skoro Państwo podchodzicie do sprawy życzliwie, to chyba najlepiej jest:
1. przeprowadzić wywiad środowiskowy (ale to już zostało wykonane)
2. syn niech złoży wniosek na mocy art 64 ups, opisując dokładnie swoją sytuację i uzasadniając, dlaczego zwolnienie mu przysługuje (w szczególności, jeśli jest zaburzenie więzi rodzinnych to jest cała sterta orzeczeń na temat znaczenia tego czynnika)
3. Państwo możecie zwolnić syna z opłat.

Dodam na marginesie, że zwolnienie może być bezterminowe - ups bynajmniej nie ogranicza zwolnienia do np. roku (są na ten temat też orzeczenia). Jeśli są ważne względy społeczne, to nie ma sensu dokładać owemu synowi stresu, a Państwu dodatkowej roboty, aby co roku od nowa przeprowadzać wywiad, weryfikować, wszczynać postępowanie etc.
Pozdrawiam!
obserwator
Stażysta
Posty: 183
Od: 03 cze 2018, 21:36
Zajmuję się: nauka



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x