umowa darowizny i ustanowienie służebności osobistej

Wybrane tematy:
Deputat węglowy zaświadczenie o dochodach Emerytura w marcu Potrącenie nadpłaty świadczenia uzupełniającego proszę sprawdzcie Śmierć zarządcy co dalej?
ODPOWIEDZ
GKas
Stażysta
Posty: 120
Rejestracja: 26 sie 2018, 15:15
Zajmuję się: ŚW
Kontakt:

umowa darowizny i ustanowienie służebności osobistej

Post autor: GKas »

Pani X złożyła wniosek o DM , z aktu notarialnego wynika ,że jej teściowa darowała jej oraz swojemu synowi nieruchomość.
Jest tam taki zapis:
Pani X oraz jej mąż oświadczają, że ustanawiają dożywotnio na rzecz teściowej służebność osobistą mieszkania , polegającą na prawie korzystania z całego lokalu mieszkalnego.

Służebność ustanawiana jest nieodpłatnie, z tym, że koszty eksploatacyjne- pozostające z faktycznym jej wykonywaniem ponosić będzie teściowa.

Teściowa jest wpisana w składzie tej rodziny.

1.Czy należy się DM Pani X ?
2.Jedyny dochód tego gospodarstwa to emerytura teściowej .Pani X pobiera rodzinne( 3 dzieci) , 500 + a mąż nie pracuje.
kamos90
Starszy referent
Posty: 549
Rejestracja: 20 mar 2017, 9:47
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe/dodatki energetyczne/ archiwum zakładowe/ sekretariat/ prace społeczno - użyteczne
Kontakt:

Re: umowa darowizny i ustanowienie służebności osobistej

Post autor: kamos90 »

Znalazłem to na lexie, może się przyda


Pytanie

Czy notarialna umowa dożywocia lub nieodpłatna służebność mieszkania jest tytułem prawnym i czy są przesłanki do przyznania dodatku mieszkaniowego?

Akt notarialny zawiera zapis, że zapewnić należy danej osobie dożywotnie utrzymanie polegające na: przyjęciu jej jako domownika, dostarczeniu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i zapewnienia odpowiedniej pomocy. Pomimo zapisu wnioskodawczyni sama ponosi opłaty za utrzymanie lokalu do spółdzielni mieszkaniowej i złożyła wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Zdarza się, że wnioskodawca posiada dodatkowo sporządzoną umowę użyczenia lokalu, która wskazuje, że ponosi jednak koszty utrzymania lokalu w zamian za jego użyczenie.

Czy pomimo takiego zapisu w akcie notarialnym, można uwzględnić umowę użyczenia i przyznać dodatek mieszkaniowy?
ODPOWIEDŹ

Tak. Wnioskodawca posiada inny tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, na podstawie którego można przyznać dodatek mieszkaniowy.
ODPOWIEDZ