A co jeśi nie mają takiej umowy? Odmowa czy brać oświadczenie od właściciela mieszkania?don48 pisze: ↑18 gru 2023, 14:22Moim zdaniem powinna przedstawić pisemną umowę użyczenia. W niej również powinno być wpisane jakie opłaty ponosi wnioskodawca, ponieważ kiedyś byłam na szkoleniu i było powiedziane, że jeśli nie ma w niej wpisanych ponoszonych opłat to nie należy brać takiej umowy jako tytułu prawny.
-Umowa użyczenia może stanowić tytuł prawny do lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 u. d. m. – Wyrok WSA w Poznaniu II SA/Po 1059/19 z dnia 17.06. 2020 r. Lex 3028556
- Jeżeli w umowie użyczenia zobowiązano się do ponoszenia kosztów eksploatacyjnych związanych z używaniem lokalu to taka umowa stanowi tytuł prawny do lokalu w rozumieniu art. 2 ust.1 pkt 4 u. d. m. – Wyrok WSA w Poznaniu z 17.06.20 r. sygnatura akt IISA/Po 1059/19.
- Służebność mieszkania wiąże się natomiast ze służebnością osobistą i choć stanowi tytuł prawny, to co do zasady nie wiąże się z ponoszeniem kosztów za mieszkanie, tym samym wyklucza otrzymanie dodatku mieszkaniowego.
Z tego właśnie szkolenia mam takie interpretację.
Art. 2 [Uprawnieni]A co jeśi nie mają takiej umowy? Odmowa czy brać oświadczenie od właściciela mieszkania?
No tak ale czy ustna umowa użyczenia stanowi tytuł prawny\? Szkoleniowec twierdził, że nie..brodafix pisze: ↑22 gru 2023, 8:47Art. 2 [Uprawnieni]A co jeśi nie mają takiej umowy? Odmowa czy brać oświadczenie od właściciela mieszkania?
1. Dodatek mieszkaniowy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 i 4, przysługuje:
1)najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;
2)osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
3)osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
4)innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
5)osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
podstawa to tytuł prawny do lokalu jak wyżej oraz ponoszenie wydatków za zajmowanie owego lokalu
jeśli umowa użyczenia zawiera zapis dotyczący ponoszenia wydatków za lokal tj czynsz i inne opłaty de facto jest umową najmu gdyż to treść umowy przesądza o jej charakterze a nie nazwaNo tak ale czy ustna umowa użyczenia stanowi tytuł prawny\? Szkoleniowec twierdził, że nie..
tyż prowdaNie jest nigdzie napisane, ze umowa użyczenia musi zostać zawarta na piśmie.
nie doczytałemustna umowa użyczenia