Napisano: 07 gru 2022, 16:01
Nie wiem czy to jest poprawne bo robiłem sam takie pismo, nie mając nikogo do pomocy. Jest ono stare bo ostatnie kroki informacyjne podejmowałem w 2020 r.
INFORMACJA O UISZCZENIE NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ
Działając na podstawie upoważnienia Burmistrza ..........., informuję Pana/Panią.............. o konieczności zapłaty nienależnie pobranych świadczeń w kwocie............. zł, ustalonych decyzją .............z dnia ............. r. wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie naliczanymi od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.
Należność powinna być zapłacona niezwłocznie od dnia kiedy ww. decyzja stała się ostateczna. Do dnia wystawienia niniejszego wezwania nie dokonał/a Pan/Pani zwrotu ww. kwoty, dlatego organ ponownie poucza, że należność wraz z wyliczonymi na dzień zapłaty odsetkami ustawowymi za opóźnienie należy wpłacić niezwłocznie na rachunek bankowy ....................
Jednocześnie informuje, iż w przypadku braku zapłaty powyższej należności, tut. organ podejmie stosowne kroki zmierzające do uzyskania tytułu wykonawczego i wszczęcia egzekucji przeciwko Pana/Pani, co spowoduje zwiększenie zobowiązań o koszty postępowania egzekucyjnego.
POUCZENIE
Zgodnie z art. 30 ust.7 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm) nienależnie pobrane świadczenia podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W myśl art.6 §1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnych w administracji (Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 z późn. zm) w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych.
Stosownie do art.6 §1b ustawy o postępowaniu egzekucyjnych w administracji (Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 z późn. zm) przed podjęciem czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych wierzyciel może podejmować działania informacyjne wobec zobowiązanego zmierzające do dobrowolnego wykonania przez niego obowiązku.
Według art.41 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 z późn. zm) w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. W razie zaniedbania tego obowiązku doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.