Witam, klientka pracowała zawodowo na umowę o pracę i prowadziła działalność gospodarczą. Pracodawca udzielił jej urlopu wychowawczego i zgłosiła sie po zasiłek rodzinny i wych.działalności gospodarczej nie zawiesiła, dochodowo się kwalifikuje, czy należy się dodatek wychowawczy do zr?
Nie.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowiu faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, ponadto zgodnie z art. 10 ust. 5 pkt 2 w/w dodatek nie przysługuje osobie, o której mowa w ust. 1 jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy.
Art. 22 §1 Kodeksu pracy stanowi, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, w rozumieniu art. 186 §1 Kodeksu pracy, pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Ustawa z dnia 26 lipca 2013r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i przez ten okres osoba która zawiesi działalność objęta będzie ubezpieczeniem zdrowotnym finansowanym przez ZUS, jednak ustawa z 26 lipca nie zmienia kodeksu pracy w zakresie zasad udzielania urlopu wychowawczego.
Urlop wychowawczy jak i stosunek pracy są więc pojęciami zdefiniowanymi prawnie, a zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa - tym samym, niemożliwa jest dowolna interpretacja istniejących i obowiązujących prawnie zapisów. Reasumując powyższe pomimo zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 5, nie przebywa Pan.... obecnie na urlopie wychowawczym, a przed zawieszeniem działalności nie pozostawał Pan...... w stosunku pracy (brak jest podstaw aby uznać samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej jako pozostawanie w zatrudnieniu) przez okres co najmniej 6 miesięcy. Tym samym stwierdzono, iż nie spełnia Pan przesłanek do przyznania przedmiotowego świadczenia.