Witam, chciałabym dowiedzieć się jak prowadzicie usługi opiekuńcze: pomoc sąsiedzką, opiekę nad chorym w domu oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze. Chętnie dowiem się jak prowadzicie dokumentację, wydajecie decyzje itp.
Podbijam temat. Czy w ogóle jeśli zgłosi się ktoś z wnioskiem o objęcie usługami opiekuńczymi (na zasadzie sąsiedzkich) to ops ma obowiązek "odnaleźć" osobę chcącą takie usługi wykonywać? W małych wioskach nie ma zainteresowania ....
Nie można odmówić pomocy. W takiej sytuacji przyjmujemy wniosek i zawieszamy postepowanie do czasu znalezienia terapeutki/opiekunki. W międzyczasie rzeczywiście szukamy pracownika - dajemy ogłoszenia, pytamy w PUP o kandydatów itp.,
W przypadku pomocy sąsiedzkiej mamy zapis w uchwale, że to osoba ubiegająca się o tą pomoc wskazuje "sąsiada" chętnego do pomocy. W rzeczywistości nikt usług sąsiedzkich nie chce świadczyć, bo uzyska niewielkie zarobki, nie adekwatne do pracy, którą ma wykonać.
Co do dokumentacji, to opiekunki domowe prowadzą zeszyty, w których wpisują datę, godziny świadczenia usług i co w tym czasie wykonywały.
W przypadku psychiatrycznych SUO opiekun specjalista przygotowuje diagnozę w swojej dziedzinie, plan pomocy i działań. Raz na trzy miesiące pisze sprawozdanie z efektów pracy. Poza tym ma rozpiskę, kiedy i ile godzin był u danej rodziny i przy tym podpisuje się za każdym razem podopieczny czy jego rodzic.