uzysk a osiągnięcie - Świadczenia rodzinne

  
Strona 3 z 3    [ Posty: 28 ]

Napisano: 20 gru 2016, 9:05

Według ustawy i tego co mówią na szkoleniach uchylenie powinno być - jeżeli pierwsza wypłata dochodu za październik nastąpiła w listopadzie to od stycznia.

Przyznaję bez bicia że to wiemy ale i tak ustaliłyśmy i robimy uchylenia od m-ca następnego za który ma być zaświadczenie tzn. zaświadczenie za październik - uchylenie od listopada
*Ilona


Napisano: 20 gru 2016, 10:25

No właśnie my tak robiliśmy jak na szkoleniu mówili a wychodzi na to, że powinno zostać po staremu.
MagdalenaK

Napisano: 20 gru 2016, 12:14

Jakoś też mam problem ze znalezieniem tego wyroku
*Ilona

Napisano: 20 gru 2016, 12:41

Na litość boską...pierwsza pozycja w Google.

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/31AC870B49
Korowiow
VIP
Posty: 2059
Od: 05 gru 2016, 8:51
Zajmuję się: Fszystkim

Napisano: 20 gru 2016, 15:14

Przykład 10 na stronie 15 podręcznika dla samorządów:
https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-ro ... amorzadow/

"Przykład 10: Uzyskanie dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego – uzyskanie zatrudnienia.
Należy zwrócić uwagę, że, ustawodawca odmiennie (niż w sytuacjach oznaczających uzyskanie dochodu wskazanych w art. 2 pkt 20 lit. d, f, h oraz i ustawy), określił, jaka okoliczność stanowi uzyskanie dochodu w sytuacji podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Rodzina 3 - osobowa: rodzice i jedno dziecko. Dochód tej rodziny za 2014 r. wyniósł 450 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. W związku z tym, matka dziecka otrzymuje świadczenie wychowawcze na pierwsze (jedyne) dziecko w wysokości 500 zł miesięcznie od kwietnia 2016 r. W trakcie trwania okresu, na który zostało ustalone prawo do świadczenia wychowawczego, w lipcu 2016 r., ma miejsce sytuacja związana z uzyskaniem dochodu – ojciec dziecka podjął zatrudnienie – rozpoczął wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę/stosunku pracy.
Zgodnie z art. 2 pkt 20 lit. c ustawy, uzyskaniem dochodu jest uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - definicja zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jest określona w art. 2 pkt 21 ustawy i oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zle¬cenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy, w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozo¬stające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.
Zgodnie z powyższymi przepisami, w tym przykładzie, miesiącem, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jest miesiąc lipiec 2016 r., tj. miesiąc rozpoczęcia wykonywania pracy na podstawie zawartej umowy o pracę (w praktyce jest to najczęściej także miesiąc zawarcia umowy o pracę), a nie miesiąc otrzymania wynagrodzenia z tytułu pracy wykonanej na podstawie takiej umowy, gdyż rozpoczęcie wykonywania pracy na podstawie zawartej umowy o pracę jest uzyskaniem dochodu z tego tytułu, a nie uzyskanie wynagrodzenia z tego tytułu.

Zgodnie z ww. art. 7 ust. 3 ustawy, ustalając zatem prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w tej rodzinie, należy uwzględnić dochód uzyskany przez ojca dziecka, z tytułu podjęcia zatrudnienia, (które w tym przypadku miało miejsce w lipcu 2016 r.), doliczając do do¬chodu rodziny z roku „bazowego”, kwotę dochodu osiągniętego z tytułu podjętego zatrudnienia za miesiąc następny, tj. za sierpień 2016 r. (niezależnie od daty pobrania wynagrodzenia należnego za miesiąc sierpień z tego zatrudnienia)."
małamix

Napisano: 20 gru 2016, 17:07

A to jest przykład z Wyroku Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 20.10.2016 r.

Z akt sprawy wynika jednak, iż skarżącą podjęła zatrudnienie w dniu 12 stycznia 2015 r., lecz dochód został uzyskany przez nią dopiero w lutym 2015 r. ( w skardze mowa jest wszakże o wypłacie w marcu 2015r.). Zgodnie zaś z dyspozycją art. 24 ust. 7 w zw. z art. 3 pkt 24 c ustawy, w przypadku gdy uzyskanie dochodu spowodowane uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej spowoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych, świadczenia te nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.

Skoro zatem skarżąca uzyskała dochód w lutym (lub w marcu) 2015 r., to utraciła prawo do świadczeń rodzinnych od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód ten zastał osiągnięty, czyli od kwietnia (lub maja) 2015r. Zatem zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 7 ustawy uchylenie decyzji przyznającej A. C. zasiłki rodzinne wraz z dodatkami na pięcioro dzieci powinno nastąpić od 1 kwietnia lub 1 maja 2015 r., a nie od 1 marca 2015 r., jak przyjęły organy obu instancji.

No bądź tu teraz mądry i wybierz prawidłowy przykład ?
MPiPS czy WSA ?
agga.

Napisano: 20 gru 2016, 22:26

Mam gdzies wymysły sko czy wsa - jak chcesz to sobie te bzdury stosuj za każdym orzeczeniem inne zresztą.
A jak dalej nie wiesz i nie potrafisz zastosowac przepisu, to d.. nie zawracaj
ops33

Napisano: 20 gru 2016, 23:10

Wsa w Gdańsku źle tłumaczy.Pisze, ze przy podjętej pracy w styczniu uzyskała dochód w lutym albo w marcu, gdy tymczasem przepisy dokładnie mówią, że uzyskaniem dochodu jest uzyskanie zatrudnienia, a wiec miesiąc podjęcia pracy, czyli bez żadnej wątpliwości będzie to styczeń.
Takze rzeczywiscie nie ma sie tym co kierowac.
m&m



  
Strona 3 z 3    [ Posty: 28 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x