Kobieta uzyskała dochód w grudniu 2015 r. z tytułu umowy o pracę, w związku z czym nastąpiło przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. Zgodnie z art. 24 ust. 7 w przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych, świadczenia nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został uzyskany. Czyli świadczenia nie przysługują od miesiąca lutego 2016 r.? czy dobrze myślę?
Proszę o pomoc. Kolegium zwróciło uwagę i uchyliło w całości decyzję uchylającą zasiłek rodzinny z powodu przekroczenia dochodu spowodowanego uzyskaniem dochodu w trakcie trwania okresu zasiłkowego. Uzasadniło, iż w trakcie trwania okresu zasiłkowego, gdzie decyzja przyznająca jest ostateczna nie doliczamy dochodu uzyskanego. Wtedy doliczamy dochód uzyskany jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do zasiłku rodzinnego tj. na dzień wydania decyzji. W trakcie trwania okresu zasiłkowego, gdzie była wydana decyzja i stała się ostateczna dochód uzyskany osoby uprawnionej organ powinien doliczyć przy składaniu przez nią wniosku na nowy okres zasiłkowy. Jak mam wreszcie robić???????????????????
Iga : Ja miałam identyczną sprawę w SKO i przyznaję rację. Przepis art. 5 ust. 4 b (końcówka) stanowi, że dochód powinien być uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń, więc skoro go nie było to nie ustalam ponownie prawa do świadczeń. Tak samo zamierzam postępować w chwili obecnej przy przyznaniu np. świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wcześniej mają ustalone prawo do świadczeń rodzinnych. Uważam że tak powinno być w całej Polsce, a nie co Ośrodek to inaczej