Dwa warianty nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]

Moderator: heiland

Napisano: 14 sie 2014, 9:53

Dwa warianty nowelizacji ustawy o pomocy społecznej
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/1001595.html

Oba warianty opublikowane zostały na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/1/pr ... log/176847

Projektu Założeń Wariant I
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/17 ... 122337.pdf

Projektu Założeń Wariant II
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/17 ... 122338.pdf
Andrzej


Napisano: 14 sie 2014, 12:30

Dwa warianty nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano dwa warianty projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.Drugi wariant założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej uwzględnia rekomendację Ministerstwa Finansów, która głosi, iż wprowadzane zmiany nie powinny generować dodatkowych wydatków, obciążeń w budżecie Państwa. Drugi wariant nowelizacji nie uwzględnia, więc wprowadzenia nowego ustawowego pojęcia „Minimalny Dochód Socjalny” i metod jego weryfikacji oraz z tym związanych zmian w katalogu ustawowych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych.

http://ops.pl/2014/08/dwa-warianty-nowe ... polecznej/
Andrzej

Napisano: 14 sie 2014, 21:56

Polecam filmik

O planowanych zmianach w ustawie o pomocy społecznej (XIV OKPS)

Pani Zuzanna Grabusińska - Radca Ministra Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), zapoznała uczestników XIV Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych (OKPS) z założeniami do zmian w ustawie o pomocy społecznej oraz aktualnym stanem prac nad nowelizacją tej ustawy. (czerwiec 2014)

http://youtu.be/gXLyBl1YmRQ
praca socjalna

Napisano: 15 sie 2014, 13:14

Andrzej pisze:Dwa warianty nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano dwa warianty projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.Drugi wariant założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej uwzględnia rekomendację Ministerstwa Finansów, która głosi, iż wprowadzane zmiany nie powinny generować dodatkowych wydatków, obciążeń w budżecie Państwa. Drugi wariant nowelizacji nie uwzględnia, więc wprowadzenia nowego ustawowego pojęcia „Minimalny Dochód Socjalny” i metod jego weryfikacji oraz z tym związanych zmian w katalogu ustawowych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych.

http://ops.pl/2014/08/dwa-warianty-nowe ... polecznej/


Jak zmiany mają nie generować dodatkowych wydatków dla budżetu Państwa skoro będzie trzeba zatrudnić nowych pracowników socjalnych? Pewnie nowo zatrudnieni dostaną najniższą krajową i jazda do roboty ;)
Adam prac. socjalny

Napisano: 17 sie 2014, 12:54

Projektowane zmiany są m.in.(jeśli nie przed wszystkim), rezultatem realizacji w lata 2009-2014, projektu systemowego "Standardy w Pomocy". Ciekawe jak wiele rekomendacji, "produktów" tego projektu EFS, uda się włączyć do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej?
angoc

Napisano: 18 sie 2014, 9:08

dobrze napisane "produkty" - bo ja tego nie nazwę produktem nawet w cudzysłowiu :lol:
ja albo nie ja

Napisano: 18 sie 2014, 11:02

Utnij palec, krew nie pójdzie, tak więc już jest po szumnej rewolucji. Pierwszy wariant zakładał zniesienie obowiązku zatrudnienia pracownika socjalnego na określoną liczbę mieszkańców i powołanie centrów usług socjalnych. Powodowałoby to likwidację pomocy społecznej, jako instytucji na obszarach wiejskich i ubogich. Wójt mając w perspektywie wywalenie wszystkich socjalnych i posługiwanie się w tym miejscu zleceniami do tych tworów CUS nie musiałby utrzymywać całego GOPSu. Wymarzona dla nich sytuacja i jaka oszczędność. Panie poszłyby na emerytury i pomoc sama by wygasła. Po za tym, byłoby ciśnienie na ograniczanie zleceń - bo wiadomo kosztują. Skrajnie komercyjny wariant. W zamian chcieli dać kasę jakąś, ale pomyśleli i uzależnili od współpracy podopiecznego z GOPS, co powodowałoby ograniczenie wydatków- tylko nikt nie potrafi przewidzieć na jaką skalę, a to już ryzyko dla budżetu. Nie łudźmy się. Nie ma kadr do pomocy społecznej. Trafiają tam albo fanatycy z poczuciem jakiejś misji i na utrzymaniu małżonka lub rodziców, albo miernoty i nieudacznicy z "lokalnej firmy rodzinnej", zasiedlającej wszystkie lokalne instytucje - ci najczęściej. Studiować po to, żeby zarobić tyle co przy sprzątaniu, czy w biedronce? Z wariantem ministerstwa się nie zapoznawałem bo mi się nie chce - wiem co w nim może być. Oddzielenie pracy socjalnej i pozostawienie świadczeń na dotychczasowym poziomie. Dadzą kryterium i wszystko ładnie co do grosza przewidzą. Na pierwszy wariant na dzień dzisiejszy nas nie stać, a za 5 lat z powodów braków kadrowych nie damy rady go wprowadzić w formie takiej jak byśmy chcieli. Wyparują kadry, a ci co zostaną zaczną garnąć kasę z centrów usług socjalnych. One będą obskakiwały po 10 gmin. Dla klientów byłby korzystniejszy niż dla pracowników, bo w miejsce tego co zaoszczędzono by na pracownikach, dano by kasę ludziom. Wariant MF zapewne wprowadza oszczędność na pracownikach i ludziach. W ostatnich latach przy każdej rewolucji, czy "reformie" trzeba patrzeć, komu chcą zabrać, a nie komu chcą dać. Kasa zastaje w strukturach coraz wyżej i na dół niestety przestaje spływać. Zarówno pomoc społeczna na poziomie gmin, jaką znamy jak i system świadczeń rodzinnych są wygaszane. Są wprowadzane różne formy zastępcze pomocy i programy, ale to taka lichwa. Zabiorą milion i dadzą 100 000.
betonowy

Napisano: 18 sie 2014, 16:57

Czy pod obrady Sejmu trafią dwie wersje projektu zmian ustawy o pomocy społecznej? Jedne opracowany na podstawie I Wersji Założeń, a drugi opracowany na podstawie II Wersji?
pytanie

Napisano: 18 sie 2014, 21:03

G.....no trafi!
odpowiedź

Napisano: 19 sie 2014, 14:48

Do Sejmu trafi przynajmniej jeden projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Jaki on będzie? Tego dowiemy się niebawem.
projekt

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]