Co piszecie w wywiadzie w pracy socjalnej?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: heiland

Napisano: 13 sie 2015, 10:40

Witam,
zwracam się do Was z pytaniem tak jak wyżej. Czy również często borykacie się z problemem typu "co tu wpisać w pracy socjalnej" gdy praca z rodziną nie ulega zmianie a zbyt monotonnym wydaje się wpisywanie ciągle tego samego? Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy do pracy socjalnej można dodać to i owo gdy sporadycznie istnieje taka potrzeba, że przy pracy z rodzina podjęto dodatkowe działania, ale nie jest tak przy każdym wywiadzie. Dlatego też interesuje mnie, czy macie jakieś sformułowania, które można czasami dopisać gdy dopada Was brak pomysłu na rozbudowanie rubryczki "praca socjalna".

Może jako pierwszy podam swoje przykłady:
odwiedziny w środowisku i rozeznanie potrzeb rodziny/petenta; rozmowa motywująca mająca na celu pobudzenie aktywności na rynku pracy; motywowanie rodziny/petenta do podjęcia działań mających na celu zmianę swojej sytuacji życiowej; udzielenie informacji o możliwości skorzystania z pomocy w ramach programu żywnościowego FEAD; udzielenie informacji o możliwości skorzystania z pomocy materialnej w postaci odzieży wydawanej przez lokalną jednostkę PCK. No i w przypadku gdy rodzina jest objęta dozorem kuratora lub asystenturą dodaje, że jestem w stałym kontakcie z owym pracownikiem. Dodatkowo dochodzą pojedyncze przypadki, gdy klient otrzymuje pomoc w postaci konkretnej informacji itp.

Chodzi mi o ogólnikowe sformułowania zadań podejmowanych w ramach pracy socjalnej, które wykonujemy podczas wywiadu środowiskowego ale czasami nie jesteśmy tego świadomi. Liczę na to, że inni pracownicy socjalni poratują tych, którzy chcieliby aby rubryczka "praca socjalna" w kwestionariuszu miała ręce i nogi.
socjalny2015


Napisano: 13 sie 2015, 14:25

rozmowa z rodzicami na temat stosowanych metod wychowawczych, stosowanego systemu kar i nagród, potrzeby spedzania z dziecmi czasu wolnego w sposob konstruktywny, organizowania im czasu wolnego

rozmowa na temat bieżacych problemow rodziny, motywowanie i wzmacnianie dzialan klienta w podejmowanych staraniach majacych poprawic sytuacje rodziny, podkreslanie potrzeby biezacego rozwiazywania pojawiajacych sie problemow

itd...:)
beaaa


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]