Napisano: 27 wrz 2023, 15:04
znalazłam interpretację
Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania (specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym)
Rufus Frąckowiak
Czy można przyznać dodatek do zasiłku rodzinnego na pokrycie wydatków związanych z zamieszkaniem w miejscowości, w której znajduje się szkoła, dla dziecka zaliczonego do osób niepełnosprawnych w wieku 11 lat, uczącego się w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym?
Tak, dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 8 pkt 7 ŚwRodzU do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo zgodnie z art. 15 ust. 1 ŚwRodzU dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się:
w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności – w wysokości 113 zł miesięcznie na dziecko albo
w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadpodstawowej – w wysokości 69 zł miesięcznie na dziecko.
W przedstawionym stanie faktycznym odpowiedź na zadane pytanie znajduje się w pkt 1. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy dodatek przysługuje w okresie uczęszczania do szkoły podstawowej, po spełnieniu kwalifikowanego wymogu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. W naszym przypadku mowa co prawda o specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym, ale warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem MEN z 11.8.2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego wchodzi co najmniej jedna z następujących szkół:
szkoła podstawowa specjalna;
szkoła ponadpodstawowa specjalna.